Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Kontrolowana eksploatacja przydomowych oczyszczalni ścieków, petycja do Ministerstwa Infrastruktury

18.04.2024

Wiele gmin w Polsce jest wykluczonych z możliwości korzystania z systemów kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Jedynym rozwiązaniem dla mieszkańców takich rejonów są zbiorniki bezodpływowe oraz tzw. „przydomowe oczyszczalnie ścieków”, których eksploatacja obecnie nie jest dostatecznie uregulowana prawnie oraz kontrolowana pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko. Zwraca na to uwagę m.in. wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas, który wraz z dyrektorem zarządzającym firmy EKODREN Naturalne Systemy Oczyszczania Pawłem Gojżewskim oraz przy wsparciu ekspertów z zespołu prawa ochrony środowiska DZP – Daniela Chojnackiego, Partnera, oraz Tymona Grabarczyka, Associate, złożył 12 kwietnia 2024 roku petycję do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zmiany przepisów dotyczących eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków.

Petycja dotyczy zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12 lipca 2019 r. regulujących zasady wprowadzania do ziemi ścieków pochodzących z gospodarstw domowych lub gospodarstw rolnych i oczyszczanych w „przydomowych oczyszczalniach ścieków”, w ilości do 5 m3 na dobę, w ramach zwykłego korzystania z wód, poza aglomeracjami. Proponowane zmiany mają służyć wyeliminowaniu regulacji umożliwiających zanieczyszczanie gruntu i wód podziemnych substancjami zawartymi w ściekach, które nie są oczyszczane w stopniu wymaganym dla oczyszczalni ścieków innych niż „przydomowe”. Postulaty zgłoszone przez Gminę Gdów i Ekoderm, przy wsparciu DZP, mają również umożliwić realne prowadzenie przez właściwe organy weryfikacji wpływu przydomowych oczyszczalni ścieków na środowisko, ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej ochrony wód podziemnych, które wykorzystuje się przede wszystkim do zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi.

W petycji zaproponowano m.in.:

  • uchylenie przepisu wykluczającego prowadzenie regularnej i rzetelnej oceny efektywności oczyszczania ścieków w „przydomowych oczyszczalniach ścieków” oraz ustanawiającego kryteria tej oceny, które w praktyce nie są możliwe do zweryfikowania po montażu „przydomowej oczyszczalni ścieków”;
  • wprowadzenie przepisu zrównującego wymagania stawiane „przydomowym oczyszczalniom ścieków” z wymaganiami dla „standardowych” oczyszczalni ścieków w aglomeracjach. Równoważność obydwu typów oczyszczalni ścieków jest już wymagana przez prawo, ale w rozporządzeniu nadal funkcjonuje ten bezpodstawny wyjątek.

Zmiana przepisów w zakresie rzeczywistej i egzekwowalnej kontroli przydomowych oczyszczalni ścieków jest kluczowa dla polepszenia czystości wód podziemnych i gruntów w Polsce. Petycji została opublikowana 12 kwietnia przez Ministerstwo Infrastruktury – można ją pobrać pod tym linkiem.

Bądź na bieżąco z DZP