Jak pracuje mój partner prawny?
Aktualności.
28.05.2024
Autorzy:
Praktyka:
Specjalizacje:
Korzystanie ze zbiorników bezodpływowych lub tzw. „przydomowych oczyszczalni ścieków” jest niekiedy jedynym dostępnym rozwiązaniem dla mieszkańców gmin, które są wykluczone z możliwości używania systemów kanalizacji zbiorczej i oczyszczalni ścieków. Niestety eksploatacja takich przydomowych instalacji może skutkować zanieczyszczeniem gruntów i wód podziemnych niedostatecznie oczyszczonymi ściekami. Kwestia ta nie jest jeszcze wystarczająco uregulowana prawnie i kontrolowana pod kątem negatywnego oddziaływania na środowisko. Zmiana przepisów w tym zakresie jest zatem kluczowa dla poprawy jakości środowiska i bezpieczeństwa sanitarnego w Polsce.
Na początku kwietnia 2024 r., przy wsparciu ekspertów DZP z zespołu ochrony środowiska – Daniela Chojnackiego, Partnera, oraz Tymona Grabarczyka, Associate, Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas wraz z Dyrektorem Zarządzającym firmy EKODREN Naturalne Systemy Oczyszczania Pawłem Gojżewskim, złożyli petycję do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie zmiany przepisów dotyczących eksploatacji przydomowych oczyszczalni ścieków. O petycji informowaliśmy już w kwietniu – link.
Ministerstwo Infrastruktury, pod koniec maja 2024, poinformowało o pozytywnym rozpatrzeniu złożonej petycji oraz zapowiedziało jej uwzględnienie w przyszłych pracach legislacyjnych Ministerstwa.
Petycja dotyczyła zmiany przepisów rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z 12 lipca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także przy
odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1311). Zmiany przepisów postulowane w petycji mają m.in.:
W petycji zaproponowano m.in. uchylenie przepisu wykluczającego prowadzenie regularnej i rzetelnej oceny efektywności oczyszczania ścieków w „przydomowych oczyszczalniach ścieków” oraz ustanawiającego kryteria tej oceny, które w praktyce nie są możliwe do zweryfikowania po montażu „przydomowej oczyszczalni ścieków”. Zaproponowano także wprowadzenie przepisu zrównującego wymagania stawiane „przydomowym” oczyszczalniom ścieków z wymaganiami dla „standardowych” oczyszczalni ścieków w aglomeracjach – w rozporządzeniu nadal funkcjonuje ten wyjątek, pomimo że równoważność obydwu typów oczyszczalni ścieków jest wymagana przez prawo.
Petycja oraz zawiadomienie o sposobie załatwienia petycji są dostępne na stronie Ministerstwa Infrastruktury – można je pobrać pod tym linkiem.