Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Studia Podyplomowe Prawo Sztucznej Inteligencji - DZP Partnerem Wspierającym

31.07.2024

Dynamiczny rozwój sztucznej inteligencji wymusił konieczność stworzenia ram prawnych dla funkcjonowania systemów AI. Rozwiązania w tym zakresie dopiero się kształtują, ale już w maju Rada Unii Europejskiej zatwierdziła długo wyczekiwany AI Act, a Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło prace dostosowujące polskie ustawodawstwo do unijnego rozporządzenia, które ma wejść w życie w sierpniu br. I choć nie wszystkie przepisy będą obowiązywać od razu, to przedsiębiorcy z państw członkowskich będą musieli dostosować się do nowej regulacji w okresie przejściowym.

Nowe przepisy będą dotyczyć nie tylko firm technologicznych, ale także podmiotów, które na co dzień wykorzystują i rozpowszechniają AI. Dlatego na rynku rośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy pomogą organizacjom sprostać stojącym przed nimi wyzwaniom związanym z koniecznością zapewnienia zgodności systemów AI z wymogami regulacyjnymi. Temat ten w szczególności powinny zgłębić osoby, które już teraz zajmują się tworzeniem i wdrażaniem w organizacjach rozwiązań opartych o AI.

W odpowiedzi na te zapotrzebowanie Akademia Leona Koźmińskiego, przy wsparciu m.in. ekspertów z Praktyki IP&TMT DZP, stworzyła unikalny kierunek studiów podyplomowych Prawo Sztucznej Inteligencji. Studia kierowane są nie tylko do prawników, ale również do specjalistów compliance, ochrony danych osobowych, audytorów systemów sztucznej inteligencji czy osób zainteresowanych tematem AI. Inicjatorem i pomysłodawcą studiów jest Roman Bieda.

Program studiów składa się z 5 modułów oraz serii praktycznych warsztatów, w ramach których słuchacze m.in. poznają zasady klasyfikacji systemów według AI Act, wykorzystania danych na potrzeby trenowania modeli AI i ochrony poszczególnych elementów systemu AI oraz nauczą się prowadzić ocenę systemów sztucznej inteligencji pod względem zgodności z zasadami etyki i regulacjami prawnymi (AI Compliance).

Studenci otrzymają także wiedzę z zakresu:

  • zasad odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez systemy AI,
  • regulacji prawnych dot. robotyki i automatyki przemysłowej,
  • ochrony AI w kontekście prawa własności intelektualnej,
  • regulacji szczegółowych dotyczących AI (np. DSA, prawa konsumenckiego, reg. dot. sektora healthcare i life science, sektora finansowego).

Słuchacze studiów podyplomowych mają również możliwość uzyskania dodatkowego certyfikatu po ukończeniu 2 bloków zajęć dotyczących nowopowstałej, międzynarodowej normy ISO/IEC 42001.

Kancelaria DZP została Partnerem Wspierającym studia, a współpracę z uczelnią koordynuje dr Aleksandra Auleytner, Partner i Szef Praktyki IP&TMT.  Do grona wykładowców dołączyli nasi eksperci:  

Dr Aleksandra Auleytner, Parter, poprowadzi zajęcia Prawne aspekty AI na rynku sztuki, gdzie studenci będą mogli zgłębić zagadnienia prawnych rozwiązań związanych z wykorzystaniem AI na polskim i międzynarodowym rynku sztuki.

Karolina Kulikowska-Gruszecka, Senior Associate, poprowadzi zajęcia Umowy w zakresie systemów AI (w tym umowy na tworzenie, wdrożenie, utrzymanie systemu AI), które będą prowadzone w formule warsztatowej, dzięki czemu studenci dowiedzą się nie tylko na jakie aspekty podczas konstruowania umów należy zwracać szczególną uwagę, ale będą mieli również okazję przetestować w praktyce zdobytą wiedzę.

Dr Marcin Stępień, Associate, poprowadzi fakultatywny wykład Korzystanie z systemów AI oraz eksploatacja ich wytworów a prawa autorskie twórców, skierowany do studentów szczególnie zainteresowanych kwestiami IP w kontekście systemów AI. Będą oni mogli zgłębić zdobyta wcześniej wiedzę, dzięki analizie i omówieniu sporów dot. praw autorskich w kontekście AI.

Martyna Gruszka, Associate, podczas zajęć Wykorzystywanie systemów AI w miejscu pracy, wyjaśni w jaki sposób dostęp do systemów działających w oparciu o sztuczną inteligencję wpłynie na funkcjonowanie miejsc pracy z perspektywy pracodawcy jak i pracownika, zwracając uwagę na szanse i zagrożenia, które za sobą niesie.

Michał Nita, Associate, w ramach bloku poświęconego regulacjom zagranicznym, poprowadzi zajęcia Regulacje sztucznej inteligencji na świecie – Chiny. Studenci dowiedzą się w jaki sposób aspekty prawne AI są regulowane w Chinach oraz które ze stosowanych tam rozwiązań mogą być inspiracją dla regulacji unijnych i krajowych.

Rejestracja na studia już trwa, więcej informacji dostępne jest na stronie uczelni.

Bądź na bieżąco z DZP