Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Ankieta | Zbudujmy lepsze prawo - potrzeba zmiany przepisów Kodeksu cywilnego o robotach budowlanych

12.08.2024

Branża budowlana od lat dąży do poprawy jakości przepisów prawa. Podejmowane dotychczas inicjatywy skupione były przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w prawie zamówień publicznych oraz prawie budowlanym. W ramach tych działań, jednak prawie zupełnie pominięto przepisy Kodeksu cywilnego regulujące umowę o roboty budowlane. Odpowiednia ich zmiana mogłaby znacząco usprawnić funkcjonowanie branży budowlanej, a nawet zapobiec występowaniu wielu bieżących problemów.

Aktualne przepisy dotyczące umów o roboty budowlane mają charakter ramowy. W poprzednim systemie gospodarczym były one uzupełniane ogólnymi warunkami umów wydawanymi w ramach aktów wykonawczych. Po nowelizacji Kodeksu cywilnego w latach 90. usunięto z obiegu prawnego akty wykonawcze, które regulowały wiele obszarów wymagających norm dostosowanych do specyfiki inwestycji budowlanych (np. zasady odbioru robót, rozliczeń, odpowiedzialność za wady obiektu, rozliczenia po odstąpieniu od umowy, a także doprecyzowanie klauzul rebus sic stantibus itp.). Wprowadzono jednak punktowe i potrzebne zmiany, takiej jak przepisy o solidarnej odpowiedzialności inwestora względem podwykonawców oraz postanowienia dotyczące gwarancji zapłaty wynagrodzenia, której wykonawca może żądać od inwestora. Mimo tych zmian, przepisy regulujące umowy o roboty budowalne nie zostały jednak w pełni dostosowane do zmienionej rzeczywistości gospodarczej, w której budownictwo funkcjonuje w Polsce.

Polski Związek Pracodawców Budownictwa, którego kancelaria DZP jest członkiem, prowadzi obecnie ankietę na potrzeby odbywającego się w ramach Kongresu Budownictwa Polskiego 2024 okrągłego stołu dyskusyjnego pt. „Zbudujmy lepsze prawo – potrzeba zmiany przepisów Kodeksu cywilnego o robotach budowlanych”, którego celem jest:

  • określenie kluczowych obszarów, w których należy zmienić prawo;
  • opracowanie postulatów dla ustawodawcy dotyczących kierunków zmian;
  • zwiększenie świadomości na temat wyzwań i potrzeb branży budowlanej;
  • zainicjowanie dialogu między różnymi środowiskami zaangażowanymi w proces budowlany;
  • przygotowanie rekomendacji w zakresie postulowanych zmian.

Ankieta składająca się z 36 pytań jest dostępna pod poniższym linkiem, a jej wypełnienie powinno zająć ok. 10 minut:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScW05kJGkkWTJX_xhVRrQZryjTlY64UwNMMBpJqh9CZtYqF6g/viewform

Udzielając odpowiedzi w rubryce "Inna odpowiedź" możesz uzasadnić swoje stanowisko lub wskazać inne kwestie, które powinny być rozpatrywane w przedmiotowym zakresie.

Ankietę przygotowali członkowie Okrągłego Stołu Prawnego w ramach Kongresu Budownictwa Polskiego 2024: Tomasz Darowski, Partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki DZP i Przewodniczący Okrągłego Stołu; Kamil Pociecha, Senior Associate w Praktyce Infrastruktury i Energetyki DZP, a także adw. Łukasz Gembiś, r.pr. Piotr Stenko oraz adw. Jordan Zafirow.

Zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu. Ankieta będzie prowadzona do 8 września. Udzielone odpowiedzi pozwolą na zebranie szerszych danych źródłowych na temat postulowanych zmian oraz postrzegania przez uczestników procesu budowlanego dotychczasowych rozwiązań prawnych.

Bądź na bieżąco z DZP