22.11.2024
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Projekty:
Eksperci DZP – Joanna Róg-Dyrda i Marcin Krakowiak – brali udział w opracowaniu wniosków i rekomendacji strony polskiej dotyczących wdrażania polityk klimatycznych ONZ.
Jednym z działań podejmowanych przez UN Global Compact Network Poland jest coroczne przedstawienie wniosków i rekomendacji dla polskiej delegacji biorącej udział w szczycie klimatycznym ONZ. Tegoroczne wydarzenie będzie odbywało się w listopadzie w Azerbejdżanie. Opracowanie rekomendacji, które przyjmuje postać Białej Księgi, zostało w tym roku przygotowane przez Radę Biznesową przy PRECOP, której członkiem jest Marcin Krakowiak, Szef Praktyki Infrastruktury i Energetyki DZP. Dokument zbiera i porządkuje propozycje działań mających na celu wsparcie decydentów politycznych w skutecznym wdrażaniu polityk klimatycznych, zgodnych z założeniami ONZ.
Publikacja obejmuje rekomendacje podzielone na sześć kluczowych obszarów:
- prawo i regulacje – propozycje rozwiązań prawnych, które przyspieszą realizację celów klimatycznych,
- energetyka i ciepłownictwo – działania na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i udziału OZE,
- gospodarka odpadami – rozwiązania wspierające recykling i gospodarkę obiegu zamkniętego,
- zrównoważone finanse – rozwój instrumentów finansowych wspierających zielone inwestycje,
- budownictwo i zarządzanie nieruchomościami – standardy promujące efektywność energetyczną i zrównoważone planowanie,
- edukacja klimatyczna – budowanie świadomości ekologicznej w społeczeństwie poprzez programy edukacyjne na różnych szczeblach.
W spotkaniach konsultacyjnych grupy opracowującej rekomendacje uczestniczyła także Joanna Róg-Dyrda, koordynatorka projektu DZP | ESG oraz Counsel z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych. Jej uwagi skupiły się na propozycjach poprawy koordynacji działań rządowych w obszarze zrównoważonego rozwoju, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy między resortami oraz powołania pełnomocnika rządu ds. zrównoważonego rozwoju.
Z pełną wersją publikacji (w języku angielskim) można zapoznać się na stronie: United Nations Global Compact Network Poland.