Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Nowa ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych - restrykcyjne wymogi i wysokie kary

03.07.2018

Praktyka:

Postępowania Sporne

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych, który prawdopodobnie jesienią br. zostanie skierowany do Sejmu. Projekt ustawy odnosi się do odpowiedzialności osób prawnych, tzw. ułomnych osób prawnych oraz zagranicznych jednostek organizacyjnych, za czyny zabronione i radykalnie rozszerza podstawy odpowiedzialności takich podmiotów w ten sposób, że:

  1. Zniesiony jest wymóg prejudykatu, a więc poprzedzającego odpowiedzialność podmiotu skazania osoby fizycznej.
  2. Podstawą odpowiedzialności są wszystkie przestępstwa i przestępstwa skarbowe.
  3. Podmiot zbiorowy odpowiada, jeśli uzyska choćby pośrednio korzyść majątkową z czynu popełnionego przez reprezentanta podmiotu, pracownika lub podwykonawcy.
  4. Podmiot zbiorowy odpowiada za czyn popełniony poprzez działanie lub
    zaniechanie organu podmiotu lub członka tego organu.

Projekt definiuje pojęcie winy organizacyjnej, implikując tym samym konieczność wprowadzenia procedur wewnętrznych, wszczęcia postępowania wyjaśniającego w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości oraz określenia organu podmiotu, który będzie nadzorował przestrzeganie prawa. Jedynie wykazanie działania z należytą starannością zwalnia od odpowiedzialności.

Jakie kary grożą podmiotom zbiorowym?

Projekt ustawy wprowadza dwa rodzaje kar:

  • karę pieniężną od 30 000 do 30 000 000 zł oraz
  • karę rozwiązania albo likwidacji podmiotu zbiorowego w przypadku, gdy podmiot ten służył w całości lub znacznej części do popełniania poważnych przestępstw.

Ponadto w trakcie postępowania przygotowawczego prokurator może zastosować środek tymczasowy w postaci zarządu przymusowego, który praktycznie pozbawia władze podmiotu wpływu na jego zarządzanie.

Podkreślić wypada, że projekt ustawy nie wprowadza zakazu retroakcji, co oznacza, że reżimowi nowej ustawy podlegają czyny popełnione przed jej wejściem w życie.

W jaki sposób pomogą mi eksperci z Praktyki Postępowań Spornych DZP?

Już dziś zapraszamy Państwa na spotkanie w wrześniu, na którym eksperci z Praktyki Postępowań Spornych przedstawią założenia ustawy oraz wskażą ryzyka oraz środki zaradcze jakie powinni podjąć przedsiębiorcy, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji niedostosowania się do nowej regulacji. Szczegóły wkrótce na stronie portal.dzp.pl.

 

Bądź na bieżąco z DZP