Kto jest Twoim ulubionym autorem?
Alerty DZP.
23.05.2019
Autorzy:
Marcin Pieklak
Katarzyna Rumiancew
Kinga Frelas
Praktyka:
Specjalizacje:
3 marca 2017 r. ministrowie zdrowia Polski, Chorwacji, Węgier, Litwy oraz Słowacji podpisali Memorandum w sprawie współpracy w obszarze uczciwych i przystępnych cen produktów leczniczych (ang. Memorandum of Understanding on cooperation in the field of fair and affordable pricing of medicinal product, dalej również jako: „MoU2017”), które obowiązywało przez okres dwóch lat.
Przedmiotowe memorandum było odpowiedzią na wskazywaną przez poszczególnych płatników potrzebę podejmowania działań na rzecz wzmocnienia współpracy między krajami Europy Środkowej i Wschodniej w zakresie zwiększenia dostępności do niezbędnych terapii. Przedmiotowa deklaracja polityczna miała być punktem wyjścia dla dalszych prac zmierzających do zacieśnienia więzi między państwami-sygnatariuszami w celu zapewnienia uczciwych i przystępnych cen produktów leczniczych (fair pricing).
W związku z wygaśnięciem MoU2017, postanowiono przyjąć w dniu 15 maja 2019 r. nowe memorandum (dalej również jako: „MoU2019”), które określa ramy dalszej współpracy państw-sygnatariuszy w powyżej wskazanym zakresie. Do grona sygnatariuszy MoU2019 dołączył minister zdrowia Czech, który zastąpił ministra zdrowia Chorwacji.
W poniższej analizie przedstawiamy kluczowe zmiany, jakie zostały wprowadzone w nowo wydanym dokumencie. Jednocześnie pragniemy zachęcić Państwa do zapoznania się z opracowaniem omawiającym kwestię MoU2017.
1. Współpraca między państwami-sygnatariuszami prowadzona w ramach MoU2017 miała przede wszystkim prowadzić do organizacji wspólnych negocjacji z firmami farmaceutycznymi w zakresie ustalania cen wybranych produktów leczniczych. Obecnie większy nacisk położono na współpracę obejmującą wymianę informacji w zakresie wyników leczenia pacjentów, kształtowania polityki cenowej przez firmy farmaceutyczne, danych dotyczących wielkości obrotu itp. Ponad wskazane aktywności, wspólnie podejmowane przez sygnatariuszy działania polegać mają również na wypracowaniu zasad w zakresie oceny technologii medycznych, ustalania cen oraz refundacji wybranych produktów leczniczych.
2. W celu postulowanego usprawnienia i polepszenia efektywności przepływu informacji państwasygnatariusze, w ramach działań podejmowanych w dalszych etapach współpracy, zobowiązały się do ustanowienia odpowiednich narzędzi, które posłużą do osiągnięcia tego celu. Jednym ze wskazanych obszarów wymagających wypracowania odpowiedniego przepływu informacji są dane z rejestrów pacjentów.
3. Każde z państw-sygnatariuszy zobowiązane jest do przyjęcia rocznego planu działania, gdzie wyodrębnione zostaną cele, których realizacja będzie możliwa do weryfikacji. Dodatkowo w celu zapewnienia trwałości współpracy państwa-sygnatariusze powinny we własnym zakresie wyszukiwać nowe strategie, które umożliwią przybliżenie się do obranego celu, obejmujące również finansowanie wspólnych działań.