Kto jest Twoim ulubionym autorem?
Alerty DZP.
07.04.2022
Autorzy:
Tomasz Darowski
Beata Cieszyńska
Praktyka:
Specjalizacje:
23 kwietnia 2022 r. wejdzie w życie Ustawa o obronie Ojczyzny, która obok wielu innych regulacji wprowadza możliwość leasingu sprzętu wojskowego uregulowaną w art. 51 i art. 52 tej ustawy. Co istotne:
** Spółki przemysłowego potencjału obronnego to spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub spółki akcyjne, które:
Raty leasingowe pokrywane są z budżetu państwa lub Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Wynagrodzenie pieniężne równe jest co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez leasingodawcę.
Ustawa nie określa limitu czasu, na jaki możliwe jest oddanie w leasing sprzętu wojskowego. Okres ten powinien być wskazany w umowie leasingu. W czasie obowiązywania umowy leasingu sprzęt wojskowy ma być traktowany tak, jakby był własnością sił zbrojnych.
Raty leasingowe płacone są w okresach uzgodnionych w umowie. Leasingodawca może jednak żądać natychmiastowego zapłacenia wszystkich rat, jeżeli umowa leasingu wygasła z powodu:
Leasingodawca nie odpowiada wobec korzystającego za:
Z chwilą zawarcia umowy sprzedaży pomiędzy leasingodawcą a zbywcą sprzętu wojskowego, na leasingobiorcę przechodzą uprawnienia z tytułu wad sprzętu wojskowego. Nie dotyczy to prawa do odstąpienia od umowy ze zbywcą. Bez zgłoszenia żądania przez leasingobiorcę, leasingodawca nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
Przedmiot leasingu powinien być ubezpieczony od jego utraty. Wątpliwe jest jednak, czy takie ubezpieczenie mogłoby zostać udzielone przez ubezpieczyciela na sprzęt wojskowy (czy to w okresie wojny, czy pokoju). Sprzęt wojskowy może okazać się nieubezpieczalny.