Kto jest Twoim ulubionym autorem?
Alerty DZP.
18.04.2017
Autorzy:
Michał Czarnuch
Marcin Pieklak
Jan Pachocki
Praktyka:
Specjalizacje:
5 kwietnia 2017 r. Parlament UE przyjął tekst rozporządzenia o wyrobach medycznych (dalej: „rozporządzenie”). Nowa regulacja zakłada gruntowną reformę zasad wprowadzania na rynek i obrotu wyrobami medycznymi w UE. Jednocześnie Parlament przyjął rozporządzenie o wyrobach medycznych do diagnostyki in-vitro (dalej: „rozporządzenie IVD”). Nowe akty prawne zastąpią dyrektywy stanowiące obecnie trzon regulacji branży wyrobowej. W chwili obecnej rozporządzenia oczekują na publikację w dzienniku urzędowym UE.
Jak wynika z preambuły do rozporządzenia, jego celem jest ustanowienie obszernych, przejrzystych, przewidywalnych i zrównoważonych ram regulacyjnych dla wyrobów medycznych, które zapewniałyby bezpieczeństwo i ochronę zdrowia przy wsparciu innowacji.
Nowe przepisy mają stanowić odpowiedź na wady dotychczasowych regulacji oraz na stale poszerzający się zakres kategorii wyrobów medycznych. Zdaniem Komisji UE obecne regulacje nie zapewniają identyfikacji wytwórcy wyrobu na każdym etapie dystrybucji oraz odpowiedniego poziomu informacji i danych uzyskanych z badań klinicznych potwierdzających bezpieczeństwo i skuteczność wyrobu.
Wśród podstawowych rozwiązań prawnych przewidzianych w rozporządzeniu znalazły się:
Rozporządzenie obejmie również wyroby medyczne, które do tej pory podlegały odrębnym aktom prawnym, takie jak aktywne wyroby medyczne do implantacji. Jak zostało już wspomniane, odrębnie zostaną uregulowane wyroby medyczne do diagnostyki in vitro.
Państwa Członkowskie będą miały obowiązek nakładania sankcji na uczestników obrotu naruszających przepisy rozporządzenia. Nowe kary mają być skuteczne, proporcjonalne i odstraszające. Biorąc pod uwagę nowe obowiązki wytwórców, dystrybutorów i importerów należy spodziewać się istotnego poszerzenia zakresu odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów rozporządzenia.
Rozporządzenia wejdą w życie po upływie 20 dni od dnia ich publikacji w dzienniku urzędowym UE, czyli prawdopodobnie w czerwcu br.
Rozporządzenie o wyrobach medycznych zacznie obowiązywać w terminie 3 lat po wejściu w życie, zaś rozporządzenie IVD w terminie 5 lat. Biorąc pod uwagę potrzebę wprowadzenia istotnych zmian w regulacyjnym kontekście prowadzonej działalności oraz konieczność stworzenia systemu informatycznego, proces przygotowania do reformy powinien rozpocząć się możliwie szybko.