Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Nowelizacja Polskiej Klasyfikacji Działalności – PKD 2025

20.01.2025

Autorzy:

Jarosław Przybylski
Anna Kozera

Praktyka:

Prawo Spółek, Fuzje i Przejęcia

Specjalizacje:

Prawo spółek

1 stycznia tego roku weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2024 roku w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) („Rozporządzenie”), wprowadzające nową Polską Klasyfikację Działalności, nazwaną PKD 2025. Konieczność wydania nowej klasyfikacji wynika ze zmian dokonanych w klasyfikacji Organizacji Narodów Zjednoczonych – International Standard Industrial Classification of all Economic Activities ISIC Rev.5 oraz klasyfikacji Unii Europejskiej – Statistical Classification of Economic Activities in the European Community NACE Rev. 2.1.

Zakres wprowadzanych zmian

Zmiany w klasyfikacji mają różnorodny charakter – obejmują wprowadzenie nowych symboli grupowań bez zmiany ich zakresu, podział lub agregację dotychczasowych pozycji oraz wprowadzenie pozycji zupełnie nowych, wyszczególnionych ze względu na wzrost znaczenia danego rodzaju działalności w gospodarce, w tym w wyniku postępu technologicznego.

Można wyróżnić następujące rodzaje powiązań między poszczególnymi kodami dotychczasowej PKD 2007 a nowej PKD 2025:

  • 1 na 1 (jedna podklasa PKD 2007 odpowiada tylko jednej podklasie PKD 2025);
  • n na 1 (dwie lub więcej podklas PKD 2007 odpowiadają jednej podklasie PKD 2025);
  • 1 na m (jedna podklasa PKD 2007 została podzielona na dwie lub więcej podklas PKD 2025);
  • n na m (dwie lub więcej podklas w PKD 2007 odpowiada dwóm lub więcej podklasom w PKD 2025).

Zasady stosowania

Od 1 stycznia 2025 roku PKD 2025 stosowana jest m.in. do:

  • wniosków o wpis podmiotów rozpoczynających wykonywanie działalności gospodarczej;
  • wniosków o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej;
  • wniosków o zmianę wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, o ile wniosek dotyczy zmiany przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności.

Jednocześnie do podmiotów już zarejestrowanych, których działalność oznaczona jest zgodnie z klasyfikacją PKD 2007, i które po 1 stycznia 2025 nie złożą wniosku o zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej lub wniosku o zmianę przedmiotu działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym lub krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, możliwe jest dalsze stosowanie klasyfikacji PKD 2007, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 roku.

Wyjątek stanowi kod PKD 93.29.Z według PKD 2007 (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna), który we wskazanych powyżej przypadkach stosować można nie dłużej niż do 31 grudnia 2025 roku.

Automatyczne przeklasyfikowanie

Samodzielne przeklasyfikowanie kodu określającego przedmiot dotychczas prowadzonej działalności z PKD 2007 na PKD 2025 możliwe będzie:

  • do 31 grudnia 2025 roku w przypadku kodu PKD 93.29.Z według PKD 2007;
  • do 31 grudnia 2026 roku w przypadku pozostałych kodów według PKD 2007.

Po upływie okresu przejściowego, tj. odpowiednio 1 stycznia 2026 roku oraz 1 stycznia 2027 roku, planowane jest przeprowadzenie automatycznego przeklasyfikowania kodów określających przedmiot dotychczas prowadzonej działalności przez podmioty zarejestrowane w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Krajowym Rejestrze Sądowym, krajowym rejestrze urzędowym podmiotów gospodarki narodowej, a także innych rejestrach urzędowych.

W przypadku kodów określających przedmiot prowadzonej działalności charakteryzujących się relacją typu „1 na 1” oraz „n na 1” z łatwością może dojść zarówno do samodzielnego, jak i do automatycznego przeklasyfikowania. Największe trudności sprawiać mogą natomiast powiązania typu „1 na m” oraz „n na m”. Z tego powodu opracowano tzw. klucz powiązań (klucz interpretacyjny), zawierający powiązania typu „1 na 1”, powstałe w oparciu o klucz „1 na m”. Z kilku grupowań, na które podzielony został dotychczasowy kod, wybrano jedno grupowanie, najbardziej odpowiednie ze względu na jego zakres. Wykaz rodzajów powiązań dla poszczególnych pozycji klasyfikacji (wraz z opisanym powyżej kluczem powiązań) został zawarty w załączniku do Rozporządzenia. Warto więc zweryfikować, czy automatyczne przekwalifikowanie w odpowiedni sposób odzwierciedli rzeczywiście prowadzoną przez dany podmiot działalność. Jest to również dobra okazja do weryfikacji, czy nie należy uaktualnić przedmiotu działalności podmiotu dodając nowe lub usuwając nieaktualne już kategorie.

W czym możemy pomóc?

W przypadku jakichkolwiek pytań bądź trudności z dostosowaniem do wymagań nowej regulacji, nasi eksperci udzielają wsparcia w zakresie właściwego oznaczenia rodzaju prowadzonej działalności zgodnie z klasyfikacją PKD 2025 oraz w złożeniu stosownych wniosków celem aktualizacji danych w rejestrach.

Pełną treść alertu można pobrać również w formie pliku PDF.

Bądź na bieżąco z DZP