Kto jest Twoim ulubionym autorem?
Alerty DZP.
10.02.2025
Autorzy:
Dr Anna Hlebicka-Józefowicz
Beata Cieszyńska
Gniewomir Wycichowski-Kuchta
Wiktoria Kuczkowska
Praktyka:
Infrastruktura i Energetyka
Doradztwo Regulacyjne, Legislacja i Compliance
Specjalizacje:
Obronność i przemysł kosmiczny
Doradztwo regulacyjne i legislacja
Prezydent RP 6 lutego 2025 r. podpisał ustawę o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Dodatkowo w ostatnim czasie poinformowano opinię publiczną o pracach Ministra Sprawiedliwości dot. „uporządkowania” przepisów wprowadzonych w poprzednich kadencjach dotyczących sankcji. Zwiastuje to, że nie będzie to ostatnia z reform polskiego reżimu sankcyjnego w najbliższym czasie.
Nowelizacja polskiej ustawy sankcyjnej ma na celu dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz rozszerzenie kompetencji polskich organów. Szybki proces legislacyjny na poziomie rządowym, a następnie sejmowym, wynikał z pilnej potrzeby wprowadzenia zmian w krajowych rozwiązaniach związanych z sankcjami nałożonymi na Federację Rosyjską oraz Białoruś.
Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i nowe kompetencje dla organów celnych przedstawiliśmy Państwu w naszym poprzednim alercie DZP. Obejmują one przede wszystkim:
Obowiązkowe deklaracje składane organom celnym ws. tranzytu
Nowym obowiązkiem będzie składanie pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczeń wskazujących, że towary przemieszczane są przez terytorium Federacji Rosyjskiej lub Białorusi wyłącznie w procedurze tranzytu i nie są przeznaczone do wykorzystania w tych krajach, a także, że nie są one przedmiotem sprzedaży lub dostawy na rzecz jakiejkolwiek osoby fizycznej lub prawnej, podmiotu lub organizacji w tych państwach. Co kluczowe nowelizacja przewiduje także obowiązkowe oświadczenie zawierające dane użytkownika końcowego towarów, co może stanowić istotne wyzwanie z punktu widzenia operacyjnego.
Rozszerzenie kryminalizacji naruszeń przepisów sankcyjnych
Wprowadzane zmiany mają na celu objęcia sankcją karną wszystkich czynów polegających na naruszeniu zakazów lub udziale w działaniach, których celem lub skutkiem jest ominięcie określonych zakazów wynikających z sankcji.
Nowe uprawnienie dla organów skarbowych
Potwierdzenie odprawy celnej
Nowelizacja wprowadza obowiązek przedłożenia naczelnikowi urzędu celno-skarbowego celnemu dokumentu potwierdzającego dokonanie odprawy celnej towaru z państwa przeznaczenia, w terminie 45 dni od dnia wyprowadzenia towaru poza obszar celny Unii Europejskiej. Nieprzedstawienie tego dokumentu zagrożone będzie karą pieniężną do 500 000 PLN.
Koordynacja między organami władzy publicznej
Naczelnicy urzędów celno-skarbowych będą udostępniać odpowiednio Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej oraz Komisji Nadzoru Finansowego informacje i dokumenty o nałożeniu kary pieniężnej. Generalny Inspektor Informacji Finansowej będzie sprawować kontrolę działalności Krajowej Administracji Skarbowej w zakresie nakładania kar pieniężnych.
Ustawa została opublikowana 11 lutego, w związku z czym, zgodnie z vacatio legis, wchodzi w życie 26 lutego. Wymaga to weryfikacji procedur tranzytowych w spółce (uwzględniając należytą staranność w zakresie kontroli odbiorców) oraz sprawdzenia, czy eksportowane towary nie zostały objęte sankcjami karnymi.
Niewykonanie lub nieprawidłowe wykonywanie nowych obowiązków może wiązać się z odpowiedzialnością karną osób zarządzających organizacją, a także z administracyjnymi karami pieniężnymi nakładami bezpośrednio na spółkę. Aby zachować zgodność z nowymi regulacjami, rekomendujemy:
Zapewniamy pomoc w zaprojektowaniu i całościowym wdrożeniu rozwiązań zgodnych z nową ustawą, w szczególności przygotowaniu dokumentacji wymaganej ustawą oraz przeglądzie i dostosowaniu umów. Przeprowadzamy także kompleksową weryfikację każdego kontrahenta – zarówno pośrednika, jak i odbiorcę końcowego – pod kątem europejskich, jak i polskich list sankcyjnych.
Każde rozwiązanie dostosowane jest do Państwa potrzeb i oczekiwań.
Pełną treść alertu można pobrać również w formie pliku PDF.