Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że prowadzi prace nad możliwością realizacji tych samych pozycji lekowych z pojedynczej e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia rozwiązania zostanie określony ma zostać określony po zakończeniu prac analitycznych.
Odpowiedź została udzielona na kanwie odpowiedzi na interpelację poselską oraz pozostaje w zgodzie z wytycznymi Raportu z prac zespołu „Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe” przedstawionymi we wrześniu 2024 r.
Jeżeli zmiana zostanie wdrożona, będzie ona istotna dla pacjentów. Po stronie aptek zaś będzie wiązała się z dodatkowymi obowiązkami prawnymi. Przyglądamy się temu zagadnieniu na bieżąco i na pewno będziemy informować w przypadku nowych informacji.
Realizacja jednej e-recepty w kilku aptekach – aktualny stan
Aktualnie przepisy pozwalają na wystawienie e-recepty na jeden produkt leczniczy (odpowiednio środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny). Jednocześnie e-recepty (maksymalnie 5) mogą zostać połączone w pakiet recept, oznaczony jednym kodem dostępu. Nadal będą to jednak oddzielne e-recepty, które mogą zostać zrealizowane przez pacjenta odrębnie, również w różnych aptekach.
W sytuacji jednak realizacji pojedynczej e-recepty (oddzielnej e-recepty bądź jednej e-recepty z pakietu) pacjent musi zrealizować ją w całości w tej samej aptece, jeśli na e-recepcie przepisano kilka opakowań tego samego produktu, a pacjent wykupuje je pojedynczo. Obecnie więc pacjent jest zmuszony dokończyć realizację danej recepty wieloopakowaniowej w tej samej aptece, w której rozpoczął realizację tej recepty. Wiąże się to dla pacjentów z szeregiem problemów praktycznych.
Interpelacja poselska oraz Raport zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe
Problem został dostrzeżony przez parlamentarzystów i stał się przedmiotem interpelacji poselskiej skierowanej do Minister Zdrowia. W interpelacji zwrócono uwagę, że późniejsze dokończenie realizacji recepty w tej samej aptece bywa utrudnione, a niekiedy niemożliwe, w szczególności, gdy apteka w międzyczasie została zlikwidowana.
Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na interpelację wskazało, że wymóg realizacji e-recepty w tej samej aptece jest motywowany bezpieczeństwem pacjentów, w szczególności w przypadku wydawania zamienników leków czy innych opakowań danego leku. Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa, w takiego typu sytuacjach ryzyko popełnienia błędu podczas wydawania leku przez różne apteki przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo samego pacjenta oraz na utrudnione wykonywanie korekt w aptekach.
Co jednak bardziej istotne, Ministerstwo dodało, że aktualnie analizuje funkcjonalność polegającą na możliwości realizacji pojedynczej e-recepty w różnych aptekach. Termin wdrożenia tego rozwiązania zostanie określony po zakończeniu prac analitycznych.
Plany Ministerstwa w tym zakresie są zgodne z rekomendacjami „Zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept na leki gotowe i recepturowe” przedstawionymi w raporcie z prac Zespołu, z września 2024 r. Zespół wskazał w nim m. in. „Problemy z dostępnością leków w aptekach w ostatnich latach wskazały, że konieczne jest umożliwienie realizacji jednej recepty w kilku aptekach. Takie rozwiązanie umożliwi pacjentowi zaopatrzenie w leki bez konieczności poszukiwań apteki z odpowiednią ilością leku na stanie, likwiduje wymóg powrotu do lekarza w celu otrzymania nowej recepty, a także pozwala na realizację recepty w różnych częściach kraju – jeśli zaistnieje taka potrzeba.”
Należy oczekiwać zatem, że Ministerstwo Zdrowia przedstawi w najbliższym czasie propozycje zmian w tym zakresie. Zmiana zaś będzie miała istotne praktyczne i prawne konsekwencje, w tym związane z nowymi obowiązkami dla aptek przy realizacji recepty. Z tego względu z niecierpliwością śledzimy zagadnienie i – jeśli zmiany zostaną zaproponowane – będziemy kontynuować publikację w tym zakresie.