Sejm przyjął kolejne zmiany w ustawie o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (AML / CFT). Co czeka instytucje obowiązane i kto został zaliczony w ich poczet? Nowe instytucje obowiązane Nowelizacja wprowadza przede wszystkim nowe rodzaje tzw. instytucji obowiązanych. Wśród podmiotów, które muszą wdrożyć i regularnie stosować wymogi ustawy znajdą […]
Przestępstwa białych kołnierzyków
Kary bezwzględnego więzienia dla białych kołnierzyków
Państwowa Agencja Prasowa dotarła do stanowiska wiceprokuratora generalnego[1]. Prokuratorzy mają żądać surowych kar dla sprawców przestępstw gospodarczych i finansowych. Co to w praktyce oznacza?
Uszczelnienie ochrony sygnalistów w firmach inwestycyjnych – nowelizacja ust. o obrocie instrumentami finansowymi
Uchwalona przez parlament na początku marca nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi rozszerza zakres obowiązku posiadania przez firmy inwestycyjne wewnętrznych procedur anonimowego zgłaszania naruszeń prawa. Znowelizowany art. 83a ust. 1a ustawy o obrocie instrumentami finansowymi będzie odtąd precyzował, że jako naruszenia prawa zgłoszeniu podlegają również naruszenia Rozporządzenia MAR.
Czy zmieni się sytuacja sygnalistów w Polsce?
Odpowiednia prewencja potrafi uchronić przedsiębiorstwo przed wieloma nieprzyjemnościami. W przeciągu ostatnich lat w ustawodawstwie zagranicznym mocno wzrosło znaczenie sygnalistów, demaskatorów, czyli osób raportujących zauważone nadużycia. A jak wygląda ich sytuacja w Polsce?
Nowe zasady konfiskaty mienia – czy jest się czego bać?
80 mld złotych – tyle wg Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego, Zbigniewa Ziobro, co roku traci Skarb Państwa na oszustwach podatkowych. W celu ograniczenia strat, oprócz toczących się równolegle prac dot. penalizacji wyłudzeń VAT, rząd pracuje również nad projektem ustawy dotyczącej konfiskaty rozszerzonej.
Ochrona sygnalistów w bankach
23 września br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie systemu zarządzania ryzykiem i systemu kontroli wewnętrznej, polityki wynagrodzeń oraz szczegółowego sposobu szacowania kapitału wewnętrznego.
Świadkowie koronni w przedsiębiorstwach czyli kim są i jaka jest rola sygnalistów?
Ochrona praw sygnalistów (whistleblower) na świecie. Sygnalista – kto to taki? Czy sygnalistą może być osoba, która była zaangażowana w nieprawidłowości? Czy sygnalista jest donosicielem? Dlaczego problematyka ochrony sygnalistów jest istotna?
Przymusowy zarządca zamiast prezesa?
W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają właśnie prace nad nowelizacją przepisów Kodeksu karnego, Kodeksu karnego skarbowego oraz Kodeksu postępowania karnego. Celem prac jest dostosowanie kształtu polskiego prawa do wymogów przepisów unijnych. Proponowane zmiany zakładają szereg rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na skuteczność zwalczania przestępczości gospodarczej. Z drugiej strony kształt i zakres proponowanych zmian budzi szereg wątpliwości.
Powołano Zespół ds. Zwalczania Przestępczości
9 listopada 2015 r. w Monitorze Polskim opublikowano Zarządzenie nr 122 Prezesa Rady Ministrów z dnia 3 listopada 2015 r. w sprawie utworzenia Międzyresortowego Zespołu do spraw koordynacji wdrażania, monitorowania i ewaluacji „Programu przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015–2020”.