Wraz z końcem maja br. upłynął termin na dokonanie przez pracodawców wpłaty pierwszej raty na fundusze socjalne. Przy tej okazji warto przypomnieć, że tylko związkom zawodowym ustawodawca przyznał prawo do występowania z roszczeniami do sądu pracy dotyczącymi ZFŚS. Jakimi? O tym w dzisiejszym wpisie.
Związki zawodowe
Jak skutecznie i zgodnie z prawem zdalnie rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem
Odpowiedź na to z pozoru proste pytanie ciągle budzi wątpliwości. W tym wpisie dzielimy się naszymi doświadczeniami, dając kilka wskazówek, co i w jakiej kolejności zrobić, aby zdalne rozwiązanie umowy przebiegło poprawnie i było prawnie skuteczne. Krok 1. Upewnij się, czy możesz przeprowadzić spotkanie w formie zdalnej – sprawdź, czy […]
Związki zawodowe dla wszystkich?
Z początkiem 2019 roku ustawa o związkach zawodowych rozszerzyła prawo do tworzenia i przystępowania do związków zawodowych dla osób niebędących pracownikami. Dzisiaj na blogu wyjaśniamy nowe uprawnienia przysługujące osobom wykonującym pracę na innej podstawie niż umowa o pracę.
Związek zawodowy dla każdego
Ciekawy głos doktryny w kwestii rozszerzania dostępu do związków zawodowych (relacja z artykułu prof. Sanetry).
Monitor zmian w prawie – 7.10.2016
Nowe przepisy prawa pracy w przygotowaniu – nad czym pracuje obecnie Rada Dialogu Społecznego.
Związkowiec już niebawem na zleceniu
Trwają prace nad ustawą rozszerzającą prawo zrzeszania się w związkach zawodowych na wszystkich pracujących, a więc m.in. zleceniobiorców czy samozatrudnionych.
Skutki nieprzedstawienia pracodawcy przez organizację związkową informacji o łącznej liczbie członków związku
Od czasu do czasu pracodawcy zwracają się do nas z zapytaniem dotyczącym przedstawiania przez funkcjonujące u nich związki zawodowe kwartalnej informacji o łącznej liczbie zrzeszonych w nich członków. Niedawno także w tym zakresie ciekawe orzeczenie wydał Sąd Najwyższy. Warto przypomnieć zatem o tym fundamentalnym i mającym kapitalne znaczenie obowiązku związków zawodowych i skutkach związanych z jego niewykonaniem.
Nowy elektorat związków zawodowych
Spodziewana zmiana ustawy o związkach zawodowych – zleceniobiorcy będą mogli wstępować do związków.
Regulamin wynagradzania bez zgody związków
Czy pracodawca może sam wprowadzić regulamin wynagradzania, jeżeli nie osiągnął porozumienia ze związkami zawodowymi w tym zakresie?
Związkowo-urlopowy zawrót głowy
W ostatnim czasie ma miejsce zaostrzenie stosunków na linii rząd – związki zawodowe. W odpowiedzi na nowelizację przepisów dotyczących czasu pracy, związkowcy zerwali obrady Komisji Trójstronnej. Po drugiej stronie „barykady” parlamentarny zespół składający się głównie z posłów PO przygotowuje raport na temat kosztów funkcjonowania związków zawodowych. Z kolei związkowcy opracowują sprawozdanie dotyczące rozrostu biurokracji w urzędach centralnych oraz postulują wprowadzenie jawności wynagrodzeń wszystkich pracowników.