Na stronie internetowej Sejmu pojawiła się oficjalna treść uchwalonej Ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne. Ustawa dostępna tutaj.
Ustawa trafiła obecnie do Senatu, który ma 30 dni na zaproponowanie ewentualnych poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 20-21 kwietnia, jego harmonogram nie uwzględnia jeszcze pracy nad tym projektem. Na 19 kwietnia zaplanowano jednak rozpatrzenie ustawy przez senacką Komisję Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisję Zdrowia.
Najważniejsze postanowienia ustawy przewidują, iż:
I. Prawo do uzyskania zezwolenia na prowadzenie apteki będą mieli:
- Farmaceuci prowadzący jednoosobową działalności gospodarczą;
- Spółka jawna lub spółka partnerska, której przedmiotem działalności jest wyłącznie prowadzenie aptek, i w której wspólnikami (partnerami) są wyłącznie farmaceuci.
II. Inspekcja farmaceutyczna nie wyda zezwolenia gdy:
- Podmiot posiada co najmniej 4 apteki ogólnodostępne;
- Gdy lokalizacja apteki nie spełnia kryteriów demograficzno-geograficznych (3000 osób na jedną aptekę w danej gminie oraz co najmniej 500 m odległości od istniejącej apteki albo 1000 m odległości bez względu na liczbę mieszkańców);
III. Minister Zdrowia będzie miał prawo wyrazić zgodę na wydanie pozwolenia nawet gdy nie są spełnione kryteria demograficzno-geograficzne:
- Potrzebna pozytywna opinia danego WIF i wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
IV. Utrata prawa do wykonywania zawodu przez farmaceutę przesłanką cofnięcia zezwolenia (dla zezwoleń wydanych po wejściu w życie Apteki dla Aptekarza).
V. Przepis przejściowy stwierdza, iż zezwolenia na prowadzenie aptek ogólnodostępnych wydane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowują ważność.
Konsekwencje wejścia w życie ustawy w powyższym kształcie znajdą Państwo w naszym wpisie prezentującym ocenę skutków regulacji projektu Apteki dla aptekarza dostępnym tutaj.