Z radością informujemy, że Kodeks postępowania dla sektora ochrony zdrowia, nad którym prace merytoryczne koordynował Paweł Kaźmierczyk z Praktyki Life Sciences, otrzymał nagrodę w kategorii Modern and Future-proof Policymaking w konkursie Emerging Europe.
DZP dla środowiska
Jak mądrze zarządzać plastikiem – pytania o nową unijną opłatę od tworzyw sztucznych niepoddanych recyklingowi
„Unia Europejska wprowadza podatek plastikowy!” – taka informacja obiegła media dokładnie rok temu, kiedy to na posiedzeniu specjalnym Rady Europejskiej przyjęto konkluzje związane z przyszłym wprowadzeniem tzw. opłaty od plastiku (plastic levy).
DZIAŁANIA DZP W RAMACH SZCZYTU KLIMATYCZNEGO (COP 24) W KATOWICACH
Z radością informujemy, że w trakcie tegorocznej konferencji #COP24, nasza kancelaria otrzymała nagrodę przyznawaną przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu oraz Global Compact Network Poland za swoją działalność na rzecz czystego powietrza oraz za działania na rzecz zwalczania korupcji w Polsce. W imieniu […]
Kolejna nowelizacja prawa wodnego
Nie umilkły echa związane z wejściem w życie w dniu 20 września br. ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne, a tymczasem Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej opublikowało kilka dni temu projekt kolejnej nowelizacji tego aktu prawnego. Tym razem projektodawca postanowił wziąć na tapet kwestie związane z ochroną środowiska wód morskich.
Nie ma pełnej kontroli nad przywożonymi odpadami
Generalny Inspektor Ochrony Środowiska może tylko częściowo kontrolować ilość przywożonych odpadów, jednak jedynie w odniesieniu do odpadów, do których zastosowanie ma procedura zgłoszenia i zgody, poprzez zgłaszanie sprzeciwów.
Gospodarka odpadami – prace nad nowelizacją przepisów postępują
W reakcji na serię pożarów miejsc magazynowania i składowania odpadów, z początkiem czerwca Ministerstwo Środowiska ruszyło z ofensywą legislacyjną. W jej ramach zaproponowano szereg zmian w ustawie o odpadach.
Opłata za zmniejszenie naturalnej retencji – wyzwanie dla wójtów, burmistrzów i prezydentów
Zachęcam do zapoznania się z moim artykułem dotyczącym nowych zapisów ustawy Prawo wodne. Przepisy ustawy z 20 lipca 2017 r. wprowadziły do prawa polskiego zupełnie nowy rodzaj opłaty za korzystanie z wód, tzn. opłatę za zmniejszenie naturalnej retencji terenowej. W odróżnieniu od pozostałych opłat, obowiązki związane z ustalaniem wysokości oraz […]
Kto stoi za masowymi pożarami składowisk?
Zapraszam do obejrzenia mojego wywiadu dla TV RZECZoPrawie na temat problemu płonących składowisk odpadów. Materiał dostępny jest na stronie: http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/180619381-Daniel-Chojnacki—Kto-stoi-za-masowymi-pozarami-skladowisk.html
Musimy patrzeć na odpady w perspektywie szerszej niż krajowa
Niesłusznie pomijana jest dziś finalizacja prac nad tzw. konkluzjami BAT dla sektora odpadowego.
Ustawa o elektromobilności – udogodnienia dla pojazdów
22 lutego br. wchodzi w życie Ustawa z 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, której podstawowym celem jest określenie zasad rozwoju i funkcjonowania infrastruktury służącej wykorzystaniu paliw alternatywnych w transporcie.