Generalny Inspektor Ochrony Środowiska może tylko częściowo kontrolować ilość przywożonych odpadów, jednak jedynie w odniesieniu do odpadów, do których zastosowanie ma procedura zgłoszenia i zgody, poprzez zgłaszanie sprzeciwów.
Gospodarka odpadami
Gospodarka odpadami – prace nad nowelizacją przepisów postępują
W reakcji na serię pożarów miejsc magazynowania i składowania odpadów, z początkiem czerwca Ministerstwo Środowiska ruszyło z ofensywą legislacyjną. W jej ramach zaproponowano szereg zmian w ustawie o odpadach.
Kto stoi za masowymi pożarami składowisk?
Zapraszam do obejrzenia mojego wywiadu dla TV RZECZoPrawie na temat problemu płonących składowisk odpadów. Materiał dostępny jest na stronie: http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/180619381-Daniel-Chojnacki—Kto-stoi-za-masowymi-pozarami-skladowisk.html
Musimy patrzeć na odpady w perspektywie szerszej niż krajowa
Niesłusznie pomijana jest dziś finalizacja prac nad tzw. konkluzjami BAT dla sektora odpadowego.
Nowy wyrok dotyczący in-house nadzieją dla prywatnych firm odpadowych
Zachęcam Państwa do zapoznania się z moim komentarzem odnoszącym się do grudniowego wyroku KIO dotyczącego postępowania na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych w Gminie Ryglice, które Gmina Miasta Tarnów zamierzała powierzyć w zamówieniu in-house własnej spółce komunalnej.
Stawka podatku śmieciowego powinna uwzględniać także jego egzekucję
Zachęcam Państwa do zapoznania się z moim komentarzem dotyczącym opłat pobieranych przez samorządy za wywóz śmieci. Komentarz do artykułu autorstwa Piotra Pieńkosza został opublikowany na łamach Dziennika Gazeta Prawna (Samorząd i Administracja) 10 stycznia 2018 roku.
Chleb w darmowej torebce może słono kosztować
Zachęcam Państwa do zapoznania się z moim komentarzem dotyczącym przepisów o opłatach recyklingowych. Artykuł został opublikowany w Dzienniku Gazeta Prawna, 09.01.2018 roku.
Mała firma nie musi bać się kary za produkowanie śmieci
Przedsiębiorcy wytwarzający niewielkie ilości różnych odpadów obawiają się kontroli. Zdaniem ekspertów nie mają powodu. W małych firmach często brakuje znajomości wielu przepisów związanych z gospodarką odpadami. Bywa, że dowiadują się o nich przez przypadek i wówczas wpadają w panikę. Zachęcam do przeczytania tekstu, który ukazał się 21 listopada 2017 w Dzienniku Rzeczpospolita, gdzie udzieliłem krótkiego komentarza.
DZP wyróżnione w zestawieniu najlepszych kancelarii prawnych świadczących usługi w zakresie OZE, ochrony środowiska i energetyki
Kancelaria Domański Zakrzewski Palinka została wyróżniona w tegorocznym raporcie branżowym kancelarii prawnych świadczących usługi w zakresie OZE, ochrony środowiska i energetyki.
Kiedy ustawa o elektroodpadach zacznie działać? – wypowiedź Daniela Chojnackiego
Postulowanym rozwiązaniem byłoby opracowanie przez Ministerstwo Środowiska, na wzór regulacji obowiązujących w niektórych krajach unijnych, szczegółowych standardów przetwarzania zużytego sprzętu – mówi Daniel Chojnacki, radca prawny w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.