Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych. Celem MF jest opracowanie zasad mających zapewnić bezpieczeństwo obrotu i stabilność podejścia do opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych, w szczególności przez określenie kiedy zbycie nieruchomości komercyjnej jest zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Fuzje, przejęcia, restrukturyzacje
Dywidendy wypłacone przed połączeniem zwolnione z CIT
Połączenie spółki wypłacającej dywidendę ze spółką, która ją otrzymała, nie skutkuje utratą prawa do zwolnienia dywidendy z CIT. Również w sytuacji, gdy na skutek połączenia przerwany został okres 2-letniego posiadania udziałów w spółce wypłacającej dywidendę. Takie stanowisko zaprezentował NSA w wyroku z 10 stycznia 2018 r. (II FSK 3431/15).
Klauzula obejścia prawa w zakresie wymiany udziałów
4 sierpnia 2016 r. Senat przyjął nowelizację ustaw o CIT i PIT, wprowadzającą kolejną – obok przepisów regulujących dochody z dywidend – tzw. małą klauzulę obejścia przepisów prawa podatkowego.
Powiernik a opodatkowanie dywidendy
Cypr, mimo zmian wprowadzanych w polsko – cypryjskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania (UPO), nadal pozostaje atrakcyjną jurysdykcją, która pozwala na znaczne oszczędności w opodatkowaniu. Warto podkreślić, że do momentu ratyfikowania zmian do UPO przez Prezydenta, obowiązuje ona w obecnym brzmieniu tj. pozwala m.in. na zmniejszenie opodatkowania dywidendy z 19 […]
Dywidenda rzeczowa – historii ciąg dalszy….
Wypłata dywidendy rzeczowej i jej skutki na gruncie prawa podatkowego to temat, który od dłuższego czasu cieszy się dużą popularnością. O ile organy podatkowe nadal przyjmują wykładnię przepisów niekorzystną dla podatników, o tyle stanowisko sadów administracyjnych w tym zakresie (w tym stanowisko NSA) ewoluuje w kierunku korzystnym dla podatników. Przykładem […]
Sukcesja w umowach leasingu a aport
W odpowiedzi na zapytanie podatnika, czy spółka komandytowa, jako beneficjent aportu w postaci przedsiębiorstwa osoby fizycznej stanie się stroną umów leasingowych w rozumieniu prawa podatkowego, a tym samym czy wspólnicy tej spółki będą mogli zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki z tytułu rat leasingowych, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w […]
Objęcie udziałów w spółce kapitałowej
W momencie objęcia przez podatnika udziałów w podwyższonym kapitale spółki kapitałowej w zamian za wkład niepieniężny w postaci posiadanych przez niego praw do znaków towarowych po stronie podatnika powstanie przychód równy wartości nominalnej objętych udziałów.
Zysk niepodzielony – historii ciąg dalszy
Podjęcie przez walne zgromadzenie spółki z o.o. uchwały o podziale zysku i przekazaniu go na kapitał zapasowy, a następnie przekształcenie tej sp. z o.o. w spółkę komandytową, nie powoduje powstania po stronie wspólników spółki komandytowej jakiegokolwiek dochodu, który podlegałby opodatkowaniu.
Opodatkowanie akcjonariusza SKA
16 stycznia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów podjął uchwałę dotyczącą sposobu opodatkowania dochodu spółki kapitałowej posiadającej status akcjonariusza spółki komandytowo – akcyjnej (SKA), orzekając, iż dochód akcjonariusza SKA podlega opodatkowaniu w dniu faktycznego otrzymania dywidendy.
Nowe brzmienie polsko – cypryjskiej UPO
W dniu wczorajszym tj. 22 marca 2012r. podpisany i opublikowany został protokół między Polską a Cyprem o zmianie polsko – cypryjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania („UPO”). Obecnie Ministerstwo Finansów przygotowuje się do procedury ratyfikacyjnej. Wysoce prawdopodobnym jest, iż zmiany przewidziane w protokole znajdą zastosowanie do opodatkowania dochodów uzyskanych od […]