W sytuacji gdy podatnik zasiedli budynek dla własnych potrzeb, sprzedając go później winien skorzystać ze zwolnienia z VAT – tak wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE„) w sprawie w sprawie C-308/16 Kozuba Premium Selection. Oznacza to, że pierwsze zasiedlenie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT w sposób sprzeczny z Dyrektywą 2006/112/WE.
Określenie, czy do dostawy nieruchomości będzie miało zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT, czy też nie, sprawiało podatnikom, jak i organom podatkowym duże problemy. W jednej ze spraw zawisłych przed Naczelnym Sądem Administracyjnym skład orzekający zwrócił się więc do TSUE z pytaniem prejudycjalnym (postanowienie z dnia 23 lutego 2016 r. sygn. I FSK 1573/14).NSA zadał pytanie:
Czy art. 135 ust. 1 lit. j) dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE 2006r. Nr L 347, s. 1) należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się krajowemu uregulowaniu, zgodnie z którym zwolniona od VAT jest dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy: a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata w zakresie, w jakim art. 2 pkt 14 u.p.t.u. definiuje, że pierwszym zasiedleniem jest oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich: a) wybudowaniu lub b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej;
Pytanie w pełni zasadne, gdyż przez lata organy podatkowe, kierując się brzmieniem przepisów ustawy o VAT wymagały, aby dla pierwszego zasiedlenia budynku zawsze doszło do czynności opodatkowanej. Aktualnie praktyka organów podatkowych takie wymaganie stawia dla zaistnienia pierwszego zasiedlenia w odniesieniu do budynków po ich ulepszeniu.
TSUE w wyroku z dnia 16 listopada 2017 r. przyznał rację spółce Kozuba uznając, że pierwsze zasiedlenie nie musi być związane z czynnością opodatkowaną, gdyż takie stanowisko nie znajduje oparcia w treści przepisów Dyrektywy 2006/112/WE.TSUE wyjaśnił w szczególności, że
Wynika stąd, że państwa członkowskie nie są w szczególności upoważnione do uzależnienia zwolnienia z VAT w zakresie dostaw budynków następujących po ich pierwszym zasiedleniu od warunku, który nie został przewidziany w dyrektywie VAT, a zgodnie z którym takie pierwsze zasiedlenie ma nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu.
Warto zauważyć, że orzeczenie TSUE ma znaczenie nie tylko do przyszłych transakcji, ale może być podstawą do wznowienia postępowania zakończonego prawomocną decyzją.