Od 1 stycznia 2025 roku obligatoryjne przekazywanie organom podatkowym struktur logicznych w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) wykroczy poza zakres podatku VAT z uwagi na wejście w życie przepisów nowelizujących ustawę o CIT. Nowe regulacje wymuszą na niektórych podatnikach CIT obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przekazywania ich do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie elektronicznej, zgodnie z ustaloną strukturą logiczną (JPK_KR_PD).
Podatki dochodowe
Ulga mieszkaniowa – czy można odzyskać podatek?
1 kwietnia 2022 r. MF wydał interpretację ogólną nr DD2.8202.5.2020 analizującą czy wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość mogą stanowić wydatki realizujące „własny cel mieszkaniowy”, a tym samym spełniać warunki zwolnienia z PIT.
Polski Ład – nowe obowiązki e-sprawozdawcze w podatkach dochodowych
Kolejny krok w procesie cyfryzacji podatków. Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, firmy będą zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe (ewidencje podatkowe) przy użyciu programów komputerowych, a także przesyłać je do organów w formie ustrukturyzowanej na zasadach uregulowanych w art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej. Po VAT i akcyzie, także podatki dochodowe mają podlegać digitalizacji.
Konsultacje podatkowe dotyczące projektu interpretacji ogólnej w sprawie definicji transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym
Konsultacje podatkowe W dniu 12 lipca 2021 na stronie Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja o rozpoczęciu konsultacji dotyczących opublikowanego projektu interpretacji ogólnej w sprawie definicji transakcji kontrolowanej o charakterze jednorodnym. Konsultacje mają trwać do 31 lipca 2021 roku. Transakcja kontrolowana o charakterze jednorodnym Pojęcie transakcji kontrolowanej o charakterze […]
Przełomowy wyrok NSA dla branży wykonawczej budownictwa elektroenergetycznego
Eksperci z Praktyki Podatkowej DZP z powodzeniem reprezentowali Klienta z branży budownictwa elektroenergetycznej w dwóch sporach interpretacyjnych z Dyrektorem Krajowej Informacji Skarbowej (KIS).
Zapłata PIT za 2019 r. po terminie bez odsetek
Z przygotowanego przez Ministra Finansów projektu rozporządzenia wynika, iż podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie zapłacą podatku do 30 kwietnia 2020 r. nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych z tego tytułu (tj. odsetek za zwłokę), pod warunkiem, że uregulują tę należność w terminie do 1 czerwca 2020 r.
Wykorzystanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności – objaśnienia podatkowe MF
W dniu 9 kwietnia 2020 r. MF opublikował objaśnienia podatkowe w zakresie wykorzystania samochodu osobowego w prowadzonej działalności w odniesieniu do zmian wprowadzonych od 1 stycznia 2019 r. w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa nowelizująca wprowadziła szereg przepisów […]
Rozliczenie rocznego PIT a tarcza antykryzysowa
Termin na złożenie zeznań PIT za 2019 r. i rozliczenia tego podatku przez osoby fizyczne nie zostanie przesunięty w świetle ostatniego projektu tarczy antykryzysowej. Brak dochowania terminu nie musi jednak wiązać się z odpowiedzialnością karną skarbową.
Konkurs czy program motywacyjny – niekorzystny wyrok NSA w sprawie podatkowej
Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w sposób niekorzystny dla podatnika rozstrzygnął spór dotyczący skutków podatkowych zorganizowanego konkursu, uznając, iż stanowił on program motywacyjny. Wyrok NSA z dnia 28 maja 2019 r. sygn. akt II FSK 1584/17.
Podatek handlowy – nowelizacja ustawy
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) pojawiła się nowa pozycja: „Projekt Ustawy o zmianie ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej” (nr projektu UD550). Niestety sam projekt nowelizacji nie jest jeszcze dostępny, ale widoczny jest opis „istoty rozwiązań ujętych w projekcie”.