Wydany w ubiegłym tygodniu (13 czerwca) wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE o sygn. C-266/23 daje możliwość zakładom energochłonnym uzyskania wyższych zwrotów kwot akcyzy w ramach zwolnienia przewidzianego w art. 31d ustawy akcyzowej. Status zakładu energochłonnego Do tej pory wiele firm produkcyjnych zużywających duże ilości energii elektrycznej skorzystało z możliwości zwolnienia z […]
Postępowania podatkowe
Ulga mieszkaniowa – czy można odzyskać podatek?
1 kwietnia 2022 r. MF wydał interpretację ogólną nr DD2.8202.5.2020 analizującą czy wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość mogą stanowić wydatki realizujące „własny cel mieszkaniowy”, a tym samym spełniać warunki zwolnienia z PIT.
Co naprawdę wynika z przepisu wprowadzającego GAAR? Uwagi na tle uchwał Rady PUO nr 4-9/2021, Z notatnika litygatora podatkowego odcinek 4
W przestrzeni publicznej pojawia się coraz więcej spraw i stanowisk dotyczących stosowania przepisów o klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania („GAAR”) do korzyści podatkowych, które są skutkiem czynności prawnych zaistniałych przed ich wejściem w życie.
O gołębiach i jastrzębiach oraz o zdziwieniu przeciętnego podatnika na tle uchwał Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania nr 4-9/2021. Z notatnika litygatora podatkowego – odc. 3
Kilka miesięcy temu opublikowałem na naszym blogu podatkowym tekst poświęcony uchwale Rady do Spraw Przeciwdziałania Unikaniu Opodatkowania („Rada PUO”) nr 1 /2021. W tekście z 11 maja 2021r. zgłosiłem zastrzeżenia, co do niekonkluzywnego podejścia Rady PUO, które polegało w rozpatrywanej sprawie na stwierdzeniu, że zespół czynności podatnika spełnia ustawowe kryteria […]
Zasady udzielania ulg podatkowych – wytyczne MF
Ministerstwo Finansów (MF) na oficjalnej stronie internetowej opublikowało zasady udzielania ulg podatkowych w związku z epidemią koronawirusa.
Terminy procesowe w świetle specustawy antykryzysowej
Procedowana obecnie specustawa dotycząca tzw. tarczy antykryzysowej, przewiduje, iż w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii bieg terminów procesowych i sądowych nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu.
Wyposażenie wyrobu medycznego z niższą stawką VAT
Nie tylko wyroby medyczne ale również wyposażenie wyrobów medycznych podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT 8%. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 września 2018 r. sygn. akt I FSK 1901/16.
Zbycie nieruchomości komercyjnych – konsultacje MF w sprawie VAT
Ministerstwo Finansów rozpoczyna konsultacje podatkowe w sprawie opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych. Celem MF jest opracowanie zasad mających zapewnić bezpieczeństwo obrotu i stabilność podejścia do opodatkowania VAT zbycia nieruchomości komercyjnych, w szczególności przez określenie kiedy zbycie nieruchomości komercyjnej jest zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Rzecznika Praw Podatnika – czy administracja skarbowa zyska ludzką twarz?
Minister Finansów proponuje powołanie Rzecznika Praw Podatnika. Osoba, która zostanie wybrana na to stanowisko będzie pełnić funkcję ingerencyjną oraz diagnostyczną – ma mieć prawo brania udziału w postępowaniach podatkowych, a także badać z jakiego powodu powstają problemy w stosowaniu przepisów podatkowych.
Ogólnie sformułowane zawiadomienie skutkuje zawieszeniem biegu terminu przedawnienia
NSA dnia 18 czerwca 2018 r., podjął uchwałę o sygn. akt I FPS 1/18, zgodnie z którą nawet ogólnie sformułowane zawiadomienie o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia wywołuje skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.