Wyzwania litygacji podatkowej w 2024 roku 2024 to rok pełen wyzwań w zakresie szeroko rozumianej litygacji podatkowej: nowo otwartych kontroli celno-skarbowych, postępowań podatkowych, wniosków o interpretacje, wniosków o opinie zabezpieczające czy o opinie o stosowaniu preferencji, odwołań, zażaleń, skarg, kasacji oraz wreszcie rozpraw przed WSA i NSA. Za nami roku […]
Prawo UE
Garść statystyk w zakresie wydawanych pozwoleń na wybrane procedury celne
Zgodnie z przepisami Unijnego Kodeksu Celnego (UKC) w przypadku wybranych procedur celnych niezbędne jest uzyskanie pozwolenia wydawanego przez właściwe organy celne. W artykule prezentowane są dane statystyczne z lat 2021-2023.
Telefoniczne konsultacje medyczne a zwolnienie z VAT
Zwolnienie z podatku VAT usług udzielania porad telefonicznych przez konsultantów medycznych w świetle wyroku TSUE z dnia 5 marca 2020 r. w sprawie C-49/19.
Zdaniem TSUE karty paliwowe to usługi finansowe
W dniu 15 maja 2019 r. TSUE wydał wyrok w sprawie Vega International, sygn. C-235/18, w którym spółka austriacka wystawiała karty paliwowe swoim spółkom zależnym. Trybunał orzekł, że wystawcy kart paliwowych świadczą usługi finansowe, które są zwolnione z VAT. Stan faktyczny Austriacka spółka Vega International (spółka dominująca), zajmująca się transportem […]
Podatek handlowy – ważny wyrok Sądu Unii Europejskiej
Sąd Unii Europejskiej rozstrzygnął dziś, iż decyzje wydane przez Komisję Europejską wobec Polski dotyczące podatku od sprzedaży detalicznej są nieważne. Sąd wskazał, że Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa.
Eksport – zdaniem TSUE liczy się faktyczny wywóz
W dniu 28 marca 2019 r. TSUE wydał kolejny wyrok (sprawa Mian Vins C-275/18) potwierdzający, że dla zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie towarów istotny jest wyłącznie fakt opuszczenia przez towary terytorium UE, nie zaś objęcie towarów procedurą celną. Stan faktyczny W latach 2012-2014 Pan Vinš, obywatel Czech, wysyłał pocztą […]
Podatek od sprzedaży detalicznej – co dalej?
Już niebawem – 16 maja 2019 r. – Sąd Unii Europejskiej ogłosi wyrok w sprawach połączonych o sygn. T-836/16 oraz T-624/17, dotyczących wprowadzonego w 2016 r. w Polsce podatku od sprzedaży detalicznej, który został uznany przez Komisję Europejską jako niezgodny z przepisami Unii Europejskiej.
Pytanie prejudycjalne do TSUE dotyczące ulgi na złe długi
NSA wystąpił z pytaniem prejudycjalnym do TSUE w zakresie zgodności z Dyrektywą Rady 2006/112/WE krajowych regulacji w zakresie ulgi na złe długi.
Rada ECOFIN za tymczasowym stosowaniem ogólnego mechanizmu odwrotnego obciążenia VAT
W dniu 2 października 2018 r. Rada ECOFIN (Rada do Spraw Gospodarczych i Finansowych, na której forum zbierają się ministrowie gospodarki i finansów ze wszystkich państw członkowskich) uzgodniła wniosek, który umożliwi tymczasowe odstępstwa od powszechnych zasad VAT, w celu efektywniejszego zapobiegania oszustwom.
Ostateczne środki techniczne w celu stworzenia w przyszłości odpornego na oszustwa unijnego systemu VAT – nowe propozycje Komisji Europejskiej.
Dnia 25 maja 2018 r. KE zaproponowała szczegółowe techniczne zmiany unijnych przepisów odnoszących się do podatku VAT, które mają na celu uzupełnienie zeszłorocznej propozycji reformy systemu w celu uczynienia go bardziej odpornym na oszustwa.