Zmiany w przepisach

8cd1baf4-8461-40a6-854b-e68572c999e6

JPK_CIT Niejasne przepisy budzą wątpliwości oddziałów spółek zagranicznych

Od 1 stycznia 2025 roku obligatoryjne przekazywanie organom podatkowym struktur logicznych w postaci Jednolitych Plików Kontrolnych (JPK) wykroczy poza zakres podatku VAT z uwagi na wejście w życie przepisów nowelizujących ustawę o CIT. Nowe regulacje wymuszą na niektórych podatnikach CIT obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych przy użyciu programów komputerowych oraz przekazywania ich do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w formie elektronicznej, zgodnie z ustaloną strukturą logiczną (JPK_KR_PD).

Ulga mieszkaniowa – czy można odzyskać podatek?

Ulga mieszkaniowa – czy można odzyskać podatek?

1 kwietnia 2022 r. MF wydał interpretację ogólną nr DD2.8202.5.2020 analizującą czy wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) zaciągniętego na zbywaną nieruchomość mogą stanowić wydatki realizujące „własny cel mieszkaniowy”, a tym samym spełniać warunki zwolnienia z PIT.

people worldwide computer connection 3d illustration isolated on white background

Polski Ład – nowe obowiązki e-sprawozdawcze w podatkach dochodowych

Kolejny krok w procesie cyfryzacji podatków. Zgodnie z przepisami Polskiego Ładu, firmy będą zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe (ewidencje podatkowe) przy użyciu programów komputerowych, a także przesyłać je do organów w formie ustrukturyzowanej na zasadach uregulowanych w art. 193a § 3 Ordynacji podatkowej. Po VAT i akcyzie, także podatki dochodowe mają podlegać digitalizacji.

Zmiany w zakresie raportowania schematów podatkowych – dopełnienie implementacji dyrektywy MDR

Na stronie Sejmu opublikowana została ustawa z dnia 28 maja 2020 r. dopełniająca implementację unijnej dyrektywy MDR. Ustawa ta zmieniła niektóre z obowiązujących regulacji, a także dodała nowe obowiązki w zakresie raportowania schematów podatkowych. Ustawa wprowadziła m.in. następujące zmiany w zakresie raportowania MDR: podpisanie informacji o schematach podatkowych przez osobę […]

Tarcza 4.0. przyjęta przez Sejm

W dniu 4 czerwca 2020 r. Sejm uchwalił Tarczę antykryzysową 4.0., ustawa trafi teraz do Senatu. Nowa odsłona Tarczy antykryzysowej zawiera kolejne rozwiązania i zmiany podatkowe, mające na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19.

Fund.

Zapłata PIT za 2019 r. po terminie bez odsetek

Z przygotowanego przez Ministra Finansów projektu rozporządzenia wynika, iż podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którzy nie zapłacą podatku do 30 kwietnia 2020 r. nie poniosą negatywnych konsekwencji finansowych z tego tytułu (tj. odsetek za zwłokę), pod warunkiem, że uregulują tę należność w terminie do 1 czerwca 2020 r.

Rozliczenie rocznego PIT a tarcza antykryzysowa

Rozliczenie rocznego PIT a tarcza antykryzysowa

Termin na złożenie zeznań PIT za 2019 r. i rozliczenia tego podatku przez osoby fizyczne nie zostanie przesunięty w świetle ostatniego projektu tarczy antykryzysowej. Brak dochowania terminu nie musi jednak wiązać się z odpowiedzialnością karną skarbową.

Nowy JPK_VAT z deklaracją od 1 kwietnia 2020 r.

Nowy JPK_VAT z deklaracją od 1 kwietnia 2020 r.

18 października 2019 r. opublikowane zostało rozporządzenie ws. szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie VAT, w którym uregulowano nową strukturę JPK_VAT łączącą dotychczasowy obowiązek raportowania ewidencji VAT z deklaracją VAT. Od 1 kwietnia 2020 r. zmiany czekają tzw. dużych przedsiębiorców, zaś pozostałych od 1 lipca 2020 r.