Gdzie będę za dziesięć lat?

Kariera w DZP.

DZP Partnerem konkursu na glosę Fundacji Court Watch Polska

30.03.2023

Wierzymy, że lepsze sądownictwo jest olbrzymią wartością dla całego społeczeństwa, dlatego od lat wspieramy działania Fundacji Court Watch Polska. Tym razem zostaliśmy Partnerem i jednym ze sponsorów konkursu na glosę organizowanego przez Fundację – „Ars boni et aequi – Sztuka tego, co dobre i sprawiedliwe”.

To nowy projekt edukacyjny skierowany do studentów i młodych prawników. Konkurs składa się z trzech etapów, a zgłoszenia można przesyłać do 2 kwietnia br.

  • Etap pierwszy - opracowanie pisemnego komentarza – glosy do wybranego samodzielnie przez uczestnika orzeczenia polskiego sądu (postanowienia, wyroku, uchwały) z zastrzeżeniem, że orzeczenie to zostało wydane nie wcześniej niż 1 stycznia 2019 roku. Do etapu drugiego awansują autorzy 7 najwyżej ocenionych glos z każdej kategorii uczestników.
  • Etap drugi - udział w seminarium dotyczącym pisania glos oraz zaktualizowanie glosy w oparciu o otrzymane recenzje oraz wiedzę zdobytą podczas spotkania. Do etapu finałowego awansują autorzy 5 najwyżej ocenionych glos z każdej kategorii uczestników.
  • Etap trzeci | finał konkursu | 3 czerwca 2023 - udział w seminarium, podczas którego finaliści wezmą udział w rozmowie z jury finałowym konkursu poprzedzoną krótką prezentacją swojej glosy.

Nasi eksperci z Praktyki Postępowań SpornychPaweł Lewandowski, Jacek Stokłosa oraz Bartosz Karolczyk będą recenzować przesłane przez Was glosy, a Paweł Lewandowski dodatkowo zasiądzie w Jury podczas finału konkursu.

Na finalistów czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, a dla zwycięzców nagrody finansowe, których pula wynosi 12 tysięcy złotych. Dodatkowo, laureat z grupy studentów otrzyma możliwość odbycia miesięcznych, płatnych praktyk w DZP.

A dlaczego warto pisać glosy?

Ponieważ to doskonała okazja do wyrażenia własnej opinii na temat wybranego orzeczenia sądowego. Praca nad glosą daje możliwość bliższego przyjrzenia się konkretnemu zagadnieniu prawnemu. To również szansa na zapoznanie się z podstawami warsztatu badacza prawa, podjęcie próby dokonania samodzielnej analizy i interpretacji przepisów. Wszystkie te umiejętności są niezbędnymi elementami, by dobrze odnaleźć się na dzisiejszym bardzo konkurencyjnym rynku usług prawnych. To także możliwość przyjrzenia się temu jak wygląda law in action, a nie jedynie law in books.

O tym, jak dobrze napisać glosę, opowiada prof. Ewa Łętowska – wybitna polska prawniczka specjalizująca się w zakresie prawa cywilnego i pierwszy Rzecznik Praw Obywatelskich w historii Polski, a w latach 2002-2011 sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Zapraszamy na stronę organizatora (link) – tam znajdziecie szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu, a wszelkie pytania i zgłoszenia konkursowe możecie kierować na adres: glosy@courtwatch.pl.

 

 

 

 

aktualności

Bądź na bieżąco z DZP