Czy partner prawny może być ekspertem w mojej branży?
DZP działając w imieniu Zarządu BGK zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę BGK
24.10.2024
Autorzy:
Praktyka:
Bank Gospodarstwa Krajowego był jedną z pierwszych państwowych spółek, która w połowie września 2024 r. poinformowała o zakończeniu audytów wewnętrznych obejmujących działalność prowadzoną w latach 2015-2023. Miał być to swoisty raport otwarcia związany ze zmianą kierownictwa po zmianie rządu. Procedury kontrolne w większości przeprowadzone siłami własnymi Banku objęły sześć obszarów: fundacje, marketing, HR, inwestycje kapitałowe, gospodarka własna i IT. Szczególną uwagę zwrócił niemal stukrotny wzrost darowizn przekazywanych przez cztery fundacje BGK – z 1,8 mln zł do 103 mln zł.
Na tej podstawie, działając w imieniu powołanego wiosną tego roku Zarządu BGK, prawnicy z 4 praktyk DZP przeprowadzili badanie dotyczące oceny postępowania i odpowiedzialności członków kadry kierowniczej banku pozostających w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi fundacji.
Pierwszy etap badania miał charakter wstępny, a jego przedmiotem była analiza wewnętrznych raportów BGK oraz raportu NIK z 15 stycznia 2024 r. nakierowana na ocenę, czy zidentyfikowane przez BGK naruszenia mogą stanowić przestępstwo. Etap ten zakończył się w maju wydaniem opinii, w której prawnicy DZP potwierdzili naruszenia (wraz z potencjalną odpowiedzialnością) i zarekomendowali dalsze badania w oparciu o materiał źródłowy. Dalsze prace zwieńczone zostały przedstawieniem Zarządowi memorandum, w którym wskazano osoby potencjalnie odpowiedzialne za określone naruszenia oraz przedstawiono dokumenty źródłowe pozwalające na weryfikację tej odpowiedzialności. W konsekwencji pogłębionego badania zespół DZP przygotował także raport podsumowujący pracę, który został przedstawiony 24 września.
W proces audytu zaangażowani byli zarówno eksperci prawa bankowego i doradztwa dla instytucji finansowych – Magdalena Skowrońska i Paweł Rudolf, doradcy ds. legislacji i compliance – Anna Hlebicka-Józefowicz, Gniewomir Wycichowski-Kuchta, prawa pracy – Agata Mierzwa i Justyna Tyc-Brzosko oraz prawnicy procesowi - Rafał Karbowniczek i Małgorzata Karasińska – specjalizujący się w postępowaniach karno-gospodarczych.
W efekcie badania, działając na prośbę Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, 16 października Rafał Karbowniczek i Małgorzata Karasińska złożyli do Prokuratury Regionalnej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstw na szkodę banku, objętych art. 258 par. 1 kk, art. 296 par. 3 kk w zw. z art. 12 par. 1 k.k. – tj. podejrzenia o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wyrządzenie szkody w obrocie gospodarczym przez nadużycie uprawnień.