Co słychać w DZP?
Nasze aktualne projekty.
03.04.2025
Praktyka:
Specjalizacje:
Polskie Linie Lotnicze LOT, reprezentowane przez prawników z kancelarii DZP, odniosły znaczący sukces przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 2 kwietnia 2025 roku, Sąd oddalił skargę wniesioną przez Ryanair w sprawie T-398/21, kwestionującą legalność pomocy publicznej przyznanej PLL LOT przez Rzeczpospolitą Polską w związku z pandemią COVID-19.
Podobnie jak wiele innych europejskich linii lotniczych, PLL LOT skorzystały ze wsparcia publicznego, mającego na celu złagodzenie negatywnych skutków pandemii. W grudniu 2020 roku Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję zatwierdzającą pomoc publiczną dla polskiego przewoźnika w łącznej wysokości 2,9 mld złotych. Pakiet wsparcia obejmował pożyczkę z preferencyjnym oprocentowaniem udzieloną przez Polski Fundusz Rozwoju (1,8 mld złotych) oraz dokapitalizowanie w wysokości 250 mln euro (o czym informowaliśmy wcześniej).
W lipcu 2021 roku, Ryanair DAC i Ryanair Sun wniosły skargę do Sądu Unii Europejskiej o stwierdzenie nieważności decyzji Komisji Europejskiej zatwierdzającej pomoc publiczną dla PLL LOT. Wśród zarzutów podnoszonych przez skarżących znalazły się m.in. kwestie rzekomego braku należytej analizy charakteru i proporcjonalności udzielonego wsparcia. Sąd nie podzielił stanowiska Ryanair i w całości oddalił skargę, potwierdzając zgodność decyzji Komisji z przepisami prawa Unii Europejskiej.
Pełnomocnikiem PPL LOT z ramienia kancelarii DZP był Marcin Krakowiak, Partner. W prowadzenie sprawy zaangażowani byli również Anna Glapa, Tomasz Zielenkiewicz, Counsel i Aneta Włoszek, Senior Associate, prawnicy specjalizujący się w doradztwie z zakresu pomocy publicznej dla podmiotów z sektora transportowego.