04.09.2023
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
W dniach 4-6 września odbędzie się konferencja podczas której Daniel Chojnacki szef zespołu ochrony środowiska poprowadzi panel dotyczący przepisów związanych ze składowaniem odpadów wydobywczych.
Przekazanie najnowszej wiedzy dotyczącej zagadnień górnictwa odkrywkowego oraz wymiana doświadczeń w celu wypracowania tzw. “dobrych praktyk w górnictwie” to główna misja „Szkoły Górnictwa Odkrywkowego”. Podczas X jubileuszowej edycji tego wydarzenia, która odbędzie się w dniach 4-6 września 2023 r. w Wiśle, Daniel Chojnacki, szef zespołu ochrony środowiska poprowadzi prelekcję pt. „Składowanie odpadów wydobywczych – kilka uwag o znaczeniu art. 154a ustawy o odpadach”.
Daniel przybliży uczestnikom przepis 154a ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, który obowiązuje od pewnego czasu i zgodnie z którym przepisów tej ustawy dotyczących składowania odpadów nie stosuje się do składowania odpadów wydobywczych pochodzących z poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż. Powyższy przepis jest rezultatem wyłączenia gospodarowania odpadami z położonego na lądzie przemysłu wydobywczego spod regulacji prawa Unii Europejskiej dotyczących „ogólnego” gospodarowania odpadami. Takie działanie ma ujednolicić i uprościć stosowanie przepisów w zakresie gospodarowania odpadami z przemysłu wydobywczego.
Inne tematy, które będą poruszone podczas SGO 2023 to m.in.:
- Bezpieczne wydobywanie kopalin i minimalizacja zagrożeń naturalnych
- Polityka surowcowa kraju i problematyka dostępu do złóż
- Najnowsze uregulowania prawne w odkrywkowej działalności górniczej
- Prowadzenie ruchu odkrywkowych zakładów górniczych
- Uzyskiwanie decyzji środowiskowych i koncesji wydobywczych
- Nowoczesne rozwiązania techniczne w kopalniach surowców skalnych i w kopalniach węgla brunatnego
- Rekultywacja i rewitalizacja terenów pogórniczych
- Metody wykorzystania ubocznych produktów spalania (UPS)
Organizatorami wydarzenia są: Akademia Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie, Wydział Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami, Katedra Inżynierii Górniczej i Bezpieczeństwa Pracy oraz Fundacja „Nauka i Tradycje Górnicze”, Sekcja Górnictwa Odkrywkowego Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Główna Komisja ds. Górnictwa Odkrywkowego ZG SiTG i Stowarzyszenie Polskich Inżynierów Strzałowych.
Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie SGO2023.