Kiedy i gdzie mogę poznać mojego doradcę?

Uczestniczymy w wielu konferencjach. Spotkajmy się tam.

Nowelizacja ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa – wdrożenie wymogów dyrektywy NIS2 oraz dostawcy wysokiego ryzyka

24.09.2024

Autorzy:

Tomasz Michalczyk
Karolina Kulikowska-Gruszecka
Tomasz Krzyżanowski

Praktyka:

Infrastruktura i Energetyka
IP&TMT

Specjalizacje:

Zamówienia publiczne
Technologie, media, telekomunikacja

24 kwietnia 2024 r. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt ustawy nowelizującej ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Jest to nowa wersja projektu, który nie został uchwalony w poprzedniej kadencji Sejmu. Nowelizacja ma na celu poprawę cybezbezpieczeństwa w Polsce, w szczególności wdrożenie dyrektywy NIS2 w Polsce.

Dyrektywa NIS2 nakłada na podmioty szereg wzmocnionych i jednakowych wymagań w zakresie wdrożenia środków zarządzania ryzykiem. Należą do nich w szczególności obowiązek zarządzania i obsługi incydentów bezpieczeństwa oraz ciągłości działania po wystąpieniu sytuacji nadzwyczajnej, a także zarządzania kryzysowego.

Dla rynku ICT, w tym rynku zamówień publicznych, szczególne znaczenie będą miały nowe przepisy o postępowaniu w sprawie uznania przedsiębiorcy za dostawcę wysokiego ryzyka. Jeżeli postępowanie wobec przedsiębiorcy zostanie zakończone wydaniem decyzji, oznaczać będzie dla niego poważne ograniczenie w dostępie do rynku, bowiem podmioty objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, w tym zamawiający publiczni, nie będą mogli nabywać sprzętu, oprogramowania i usług określonych w decyzji o uznaniu za dostawcę wysokiego ryzyka oraz będą zmuszeni wymienić już użytkowane produkty.

Zapraszamy na śniadanie biznesowe podczas którego eksperci DZP, Tomasz Michalczyk, Partner i Tomasz Krzyżanowski, Senior Associate z zespołu zamówień publicznych oraz Karolina Kulikowska-Gruszecka, Senior Associate z Praktyki IP&TMT przybliżą uczestnikom rynku zamówień publicznych procedurę uznania za dostawcę wysokiego ryzyka, co pomoże przygotować się im do funkcjonowania na rynku po wejściu w życie nowej regulacji.

Z dostępnych informacji wynika, że Sejm może przyjąć nowe przepisy do końca roku. Należy się zatem spodziewać, że nowa regulacja zacznie obowiązywać w pierwszej połowie 2025 r. z uwagi na konieczność implementacji dyrektywy NIS2 w Polsce.

Data: 24 września (wtorek), godz. 9:30-12:15

Miejsce: kancelaria DZP, Rondo ONZ 1, Warszawa, 22 p.

Rejestracja: do 23 września, do końca dnia

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. Udział jest możliwy po otrzymaniu drogą mailową potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia. 

 

 

Bądź na bieżąco z DZP