Kiedy i gdzie mogę poznać mojego doradcę?

Uczestniczymy w wielu konferencjach. Spotkajmy się tam.

Ochrona sygnalistów – jak dobrze przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające

16.10.2024

Autorzy:

Łukasz Górzny
Sylwester Silski

Praktyka:

Prawo Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

Specjalizacje:

Doradztwo regulacyjne i legislacja
Prawo pracy
Compliance

Przeprowadzanie wewnętrznych postępowań wyjaśniających stanowi ważny element zarządzania zgodnością w organizacjach. Wyeliminowanie w pełni ryzyka wystąpienia nieprawidłowości, nawet przy rozbudowanym systemie compliance, jest w praktyce niemożliwe. Dlatego tak ważne jest opracowanie i wdrożenie w firmie procedur wewnętrznych umożliwiających przeprowadzenie skutecznego postępowania wyjaśniającego.

Proces ten ze względu na swoją złożoność, może u wielu pracodawców budzić szereg wątpliwości, a dodatkowo konieczność dostosowania procedur do nowej ustawy o ochronie sygnalistów, która weszła w życie 25 września br., tego zadania nie ułatwia. I choć ustawodawca nie określa dokładnie, jak takie postępowanie ma być przeprowadzone, a jedynie wprowadza wymogi formalne, co do uregulowania tego obszaru, to już samo zbieranie dowodów i ich ocena może być dość problematycznym zadaniem.

Serdecznie zapraszamy na webinar, który pomoże pracodawcom lepiej zrozumieć cały proces prowadzenia wewnętrznego postępowania wyjaśniającego oraz przygotować się do podjęcia działań zgodnych z obowiązującymi przepisami.

Nasi eksperci, Łukasz Górzny, Senior Associate oraz Sylwester Silski, Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, omówią najistotniejsze elementy postępowania wewnętrznego, w tym przeanalizują kto powinien je przeprowadzać oraz jakie narzędzia mogą wesprzeć cały proces.

Podczas spotkania uczestnicy dowiedzą się także:

  • W jaki sposób potwierdzić, że sygnalista to zgłaszający?
  • Jak oceniać zebrane dowody i analizować raport końcowy?
  • Jak dostosować postępowanie wyjaśniające do oczekiwań organizacji?
  • Czym charakteryzują się postępowania wewnętrzne dotyczące podejrzeń o mobbing?

Podczas spotkania nasi eksperci odniosą się również do najczęściej pojawiających się pytań związanych z wdrożeniem procedury ochrony sygnalistów zebranych w toku dyskusji podczas webinaru „Ochrona sygnalistów – dzielimy się doświadczeniami z przeprowadzonych projektów wdrożeniowych”.

Data: 16 października (środa), godz. 9.45-11.00

Miejsce: online, MS Teams

Rejestracja: do 15 października, do godz. 15:00

Rejestracja na webinar - 16.10.2024 r.

Uczestnictwo w webinarach jest bezpłatne. Udział jest możliwy po otrzymaniu drogą mailową potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zagadnień związanych z ochroną sygnalistów, zachęcamy do śledzenia bloga DZP.

 

Bądź na bieżąco z DZP