Kiedy i gdzie mogę poznać mojego doradcę?

Uczestniczymy w wielu konferencjach. Spotkajmy się tam.

Co nowego czeka nas na rynku zamówień publicznych w 2025 i 2026 r. – przegląd wybranych projektów zmian legislacyjnych

20.03.2025

Autorzy:

Dr Wojciech Hartung
Tomasz Krzyżanowski

Praktyka:

Infrastruktura i Energetyka

Specjalizacje:

Zamówienia publiczne

Nowy rząd zainicjował szereg prac legislacyjnych, których wprowadzenie wpłynie znacząco na rynek zamówień publicznych. Dotyczy to takich kwestii, jak wzmocnienie mechanizmów cyberbezpieczeństwa, certyfikacja wykonawców, rozprawy zdalne przed Krajową Izbą Odwoławczą czy rozszerzenie zasady jawności przez uruchomienie centralnego rejestru umów. Niektóre z nowych przepisów mają zacząć obowiązywać jeszcze w w tym roku, pozostałe od początku 2026 r. Do wszystkich tych zmian wykonawcy i zamawiający muszą się odpowiednio przygotować.

Zapraszamy na śniadanie biznesowe podczas którego eksperci DZP, Wojciech Hartung, Counsel oraz Tomasz Krzyżanowski, Senior Associate z zespołu zamówień publicznych, wprowadzą uczestników rynku zamówień publicznych w szczegóły projektowanych nowelizacji, co pomoże w przygotowaniu się do dalszego funkcjonowania na rynku po ich wejściu w życie.

Podczas spotkania zostaną poruszone poniższe zagadnienia:

  1. Cyberbezpieczeństwo i dostawca wysokiego ryzyka, czyli rozwiązanie, które wprowadza projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa. Minister właściwy do spraw informatyzacji będzie uprawniony – w celu ochrony bezpieczeństwa państwa lub bezpieczeństwa i porządku publicznego - prowadzić postępowanie o uznanie wykonawcy za dostawcę wysokiego ryzyka, które jeżeli zostanie zakończone wydaniem decyzji, oznaczać będzie poważne ograniczenie w dostępie do rynku dla objętego nią przedsiębiorcy. Podmioty objęte krajowym systemem cyberbezpieczeństwa, w tym zamawiający publiczni, nie będą mogli bowiem nabywać sprzętu, oprogramowania i usług określonych w decyzji o uznaniu za dostawcę wysokiego ryzyka oraz będą zmuszeni wymienić już użytkowane produkty. 
     
  2. Certyfikacja wykonawców zamówień publicznych, którą wprowadza projekt ustawy o certyfikacji wykonawców zamówień publicznych. Jest to nowy instrument, mający uprościć proces ubiegania się o zamówienia publiczne. Celem certyfikacji jest potwierdzenie przez niezależny podmiot, że wykonawca nie podlega wykluczeniu i spełnia warunki udziału. Certyfikat ma udowadniać rzetelność firmy i potwierdzać posiadane kompetencje bez konieczności każdorazowego składania wielu zaświadczeń wystawionych przez organy państwa. 
     
  3. Zdalne posiedzenia i rozprawy przed Krajową Izbą Odwoławczą, które wprowadza projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Pojawi się niefunkcjonująca nigdy wcześniej na rynku zamówień publicznych możliwość rozpoznania sporów bez konieczności osobistego stawiennictwa w siedzibie Izby. Będzie to znaczne ułatwienie dla podmiotów, które nie mają siedziby w Warszawie.
     
  4. Centralny Rejestr Umów wprowadza ustawa z 14 października 2021 r. o zmianie ustawy – kodeks karny oraz niektórych innych ustaw. Wprowadziła ona zmiany w ustawie o finansach publicznych (ufp), tworząc rejestr umów zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych (art. 34a ust. 1 ufp). Cel wprowadzenia rejestru to przede wszystkim zwiększenie przejrzystości sektora finansów publicznych.Teoretycznie nowy obowiązek ma objąć około 50 tysięcy podmiotów, m.in. organy władzy publicznej, jednostki samorządu terytorialnego oraz ich związki; jednostki budżetowe; samorządowe zakłady budżetowe; agencje wykonawcze; instytucje gospodarki budżetowej; państwowe fundusze celowe; ZUS i KRUS i zarządzane przez nie fundusze; NFZ; SPZOZ; uczelnie publiczne. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 stycznia 2026 r. i będą oznaczały dostęp do informacji o umowach zawieranych przez sektor publiczny.

Szczegółowa agenda w załączonym zaproszeniu.

  • Data: 20 marca 2025 (czwartek), godz. 9:30-12:15
  • Miejsce: kancelaria DZP, Rondo ONZ 1, Warszawa, 22 p.
  • Rejestracja: do 17 marca

Rejestracja na śniadanie sankcyjne w DZP - 19.03.2025

Uczestnictwo w spotkaniu jest bezpłatne. Udział jest możliwy po otrzymaniu drogą mailową potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia.

 

Bądź na bieżąco z DZP