Jak wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w mojej firmie?
DZP ESG.
Czynniki ESG w coraz większym stopniu wpływają na decyzje biznesowe. Jest to związane między innymi z wprowadzeniem unijnych regulacji mających na celu zwiększenie przejrzystości działań firm, osiągnięcie neutralności klimatycznej oraz przekierowanie finansowania na zrównoważone inwestycje.
ESG to skrót od słów Enviromental (Środowiskowy), Social (Społeczny) i Governance (Ład korporacyjny), odnoszących się do obszarów, w których dany podmiot może oddziaływać na otoczenie, a otoczenie na niego. Są to także czynniki ryzyka i kryteria brane pod uwagę przy ocenie niefinansowego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz jego relacji z interesariuszami. ESG znajduje odzwierciedlenie w wielu regulacjach unijnych, które wymagają uwzględniania kwestii środowiskowych, społecznych i związanych z ładem korporacyjnym w bieżącej działalności firm.
W odpowiedzi na potrzeby naszych klientów doradzamy we wszystkich kwestiach związanych z ESG, łącząc wiedzę i doświadczenie naszych ekspertów w takich obszarach jak:
Nasi eksperci doskonale rozumieją potrzeby i wymagania biznesowe klientów oraz oczekiwania ich interesariuszy, takich jak instytucje finansujące, pracownicy i kontrahenci.
Przygotowujemy klientów do wypełniania obowiązków związanych ze sprawozdawczością zrównoważonego rozwoju, które wynikają z dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), a także standardów raportowania zrównoważonego rozwoju ESRS (European Sustainability Reporting Standards). Pomagamy im dostosować procesy do zbierania i raportowania niezbędnych danych.
Wspieramy ich w transformacji zgodnie z regulacjami ESG, zapewniając spełnienie wymogów dotyczących należytej staranności przedsiębiorstw oraz związanych z ochroną środowiska i prawami pracowniczymi. Pomagamy również we wdrożeniu kodeksów antykorupcyjnych oraz w zapewnieniu ochrony sygnalistom (whistleblowing).
Doradzamy w procesach finansowania, zarówno po stronie poszukujących finansowania, jak i po stronie instytucji finansujących i pomagamy w spełnieniu - często skomplikowanych - kryteriów.
W ramach doradztwa transakcyjnego zapewniamy wsparcie związane z aspektami ESG, zarówno w pełnym zakresie, jak i ograniczonym do wybranych aspektów środowiskowych, społecznych czy związanych z ładem korporacyjnym.
Doradzamy również w kwestiach prawnych dotyczących prowadzenia działalności reklamowej i marketingowej produktów i usług, dbając o ochronę klientów przed zarzutami greenwashingu lub socialwashingu, oraz zapewniając ochronę własności intelektualnej.
Pomagamy w opracowaniu i przedstawieniu uczestnikom rynku transparentnej i zgodnej z wymogami ESG strategii podatkowej. Ponadto przygotowujemy naszych klientów na ewentualne zmiany w tym obszarze.
Nasi eksperci regularnie uczestniczą w konferencjach oraz szkoleniach poświęconych tematyce ESG, aby być na bieżąco z trendami i regulacjami. Jesteśmy członkiem Polskiego Stowarzyszenia ESG, największej w Polsce organizacji zrzeszającej liderów zrównoważonej transformacji. Nasza aktywność w tym zakresie wspiera klientów w osiąganiu długoterminowego sukcesu i zachowaniu równowagi między potrzebami biznesowymi, społecznymi i środowiskowymi.
artykuły powiązane
Konferencja | 21.11.2024
Joanna Róg-Dyrda, weźmie udział w panelu dyskusyjnym na temat rozporządzenia SFRD i ewentualnych zmian w ujawnieniach dla zrównoważonych produktów inwestycyjnych.
Konferencja | 13.11.2024
Joanna Róg-Dyrda, koordynatorka projektu DZP|ESG, będzie moderować panel dotyczący m.in. unijnych przepisów ws sprawozdawczości przedsiębiorstw oraz należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Publikacja | 12.11.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska Rzeczpospolita analizują kwestie wdrożenia nowych regulacji unijnych związanych z wylesianiem i degradacją lasów.
Publikacja | 29.10.2024
Joanna Róg-Dyrda, koordynatorka projektu DZP | ESG, współautorka publikacji, omawia kluczowe zmiany w podejściu do raportowania ESG w odniesieniu do dyrektywy CSRD.
Konferencja | 29.10.2024
W wydarzeniu poświęconym zrównoważonemu rozwojowi wezmą udział Maciej Zajda, Joanna Róg-Dyrda oraz Piotr Orczykowski, którzy zaprezentują tematy związane z ESG i startupami.
Konferencja | 17.10.2024
Joanna Róg-Dyrda, Koordynatorka DZP|ESG, oraz przedstawicielki firmy Envirly, przeprowadzą uczestników webinarów przez proces raportowania zrównoważonego rozwoju.
Konferencja | 03.10.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przeanalizują nowe rozporządzenie UE dotyczące wylesiania i jego wpływ na kluczowe branże w Polsce.
Konferencja | 25.09.2024
O zmianach, jakie czekają pracodawców po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów, opowiedzą Bogusław Kapłon i Sylwester Silski z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Konferencja | 23.09.2024
Joanna Róg-Dyrda omówi wpływ zasad zrównoważonego rozwoju na funkcjonowanie administracji publicznej podczas debaty akademickiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Publikacja | 17.09.2024
Z początkiem 2025 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy unijne (EUDR) o zakresie regulacji pisze Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska.
Alert | 09.09.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przygotowali alert prawny na temat nowych obowiązków wynikających z rozporządzenia EUDR dot. wylesiania.
Konferencja | 06.09.2024
Eksperci DZP w ramach szkolenia organizowanego przez POLMED poprowadzą webinar dot. reklamy wyrobów medycznych, compliance, zielonych zamówień publicznych oraz DNSH.
Publikacja | 05.09.2024
Relacje pomiędzy istniejącymi już regulacjami dot. zgłaszania naruszeń prawa, a ustawą o ochronie sygnalistów omawia Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Publikacja | 22.08.2024
Podmioty należące do grupy kapitałowej mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń, o szczegółach regulacji oraz warunkach, które muszą zostać spełnione pisze Anna Hlebicka-Józefowicz.
Publikacja | 22.08.2024
Raportowanie zrównoważonego rozwoju łączy się z przepisami w sprawie nadużyć na rynku, w jaki sposób ułożyć relacje pomiędzy tymi obowiązkami, wyjaśnia Joanna Róg-Dyrda.
Konferencja | 21.08.2024
Daniel Chojnacki, Partner i szef zespołu ochrony środowiska podczas forum omówi wyzwania związane z obowiązkiem uzyskania decyzji środowiskowej.
Konferencja | 30.07.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przeanalizują nowe rozporządzenie UE dotyczące wylesiania i jego wpływ na kluczowe branże w Polsce.
Publikacja | 18.07.2024
Podmioty zobowiązane do ustalenia procedury zgłoszeń będą miały możliwość zintegrowania wewnętrznych systemów na trzy sposoby, szczegóły wyjaśnia Sylwester Silski
Publikacja | 04.07.2024
O istotnych kwestiach przy projektowaniu systemu whistleblowing, który będzie nie tylko spełniał wymogi ustawy, ale też wspierał funkcjonowanie firmy pisze Sylwester Silski.
Aktualność | 21.06.2024
Nasz zespół energetyczny zaktualizował informacje dot. OZE w Polsce w narzędziu Clean Energy Tool kancelarii Simmons & Simmons, zawierającym kompleksowe informacje związane z inwestowaniem w projekty związane z czystą energią.
Publikacja | 20.06.2024
W kolejnym artykule poświęconym ochronie sygnalistów, Gniewomir Wycichowski-Kuchta omawia, jak będą wyglądały postępowania sądowe w przypadku naruszenia przepisów.
Konferencja | 20.06.2024
Sylwester Silski oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta podpowiedzą, jakie, po uchwaleniu ustawy przez Sejm, kroki przedsiębiorcy powinni podjąć, aby na czas spełnić obowiązek posiadania w organizacji wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości.
Konferencja | 18.06.2024
Justyna Tyc-Brzosko, Senior Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, weźmie udział w panelu eksperckim na temat ochrony sygnalistów i wyzwań związanych z wdrażaniem nowych regulacji.
Publikacja | 17.06.2024
Gniewomir Wycichowski-Kuchta omawia w Polskim Radiu kształt ustawy o ochronie sygnalistów, która czeka obecnie na podpis Prezydenta.
Alert | 14.06.2024
Eksperci DZP przygotowali alert prawny, w którym informują, jakie kroki należy podjąć w związku z zaakceptowaniem przez Sejm projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 14.06.2024
Podczas spotkania omówimy kwestie związane z konfliktem interesów, zakazem konkurencji i tajemnicą przedsiębiorstwa w kontekście dopuszczalności świadczenia pracy u więcej niż jednego pracodawcy.
Konferencja | 14.06.2024
Eksperci DZP Daniel Chojnacki oraz Natalia Komala przenalizują kwestię nieuczciwego marketingu ekologicznego w odniesieniu do postępowań prowadzonych przez UOKiK.
Publikacja | 13.06.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta na łamach dziennika Rzeczpospolita omawiają sankcje karne przewidziane w ustawie o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 13.06.2024
Joanna Róg-Dyrda przedstawi wyzwania związane ze sporządzeniem raportów zrównoważonego rozwoju zgodnie z nowymi wymaganiami podczas spotkania współorganizowanego z Envirly.
Publikacja | 06.06.2024
Bogusław Kapłon omawia kwestie związane ze sposobami przeciwdziałania oraz weryfikacji działań odwetowych, które wynikają z ustawy o ochronie sygnalistów.
Alert | 29.05.2024
Eksperci z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance i Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają jakie kroki należy podjąć w świetle ustawy o ochronie sygnalistów.
Publikacja | 23.05.2024
Bogusław Kapłon w artykule dla Rzeczpospolitej omawia kwestię prowadzenia postępowań wyjaśniających w przypadku nieprawidłowości zgłaszanych przez sygnalistów.
Konferencja | 23.05.2024
Agata Mierzwa, Współzarządzająca Praktyką Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, weźmie udział w debacie poświęconej wyzwaniom związanym z wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy.
Publikacja | 16.05.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita analizuje kwestie związane z włączeniem naruszeń prawa pracy do katalogu naruszeń, których zgłaszanie jest objęte ochroną.
Konferencja | 08.05.2024
Podczas szkolenia Paweł Rudolf, Counsel z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych, poprowadzi prelekcję dotyczącą audytu wewnętrznego.
Publikacja | 06.05.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita wyjaśnia, w jaki sposób zgodnie z ustawą przyjmować zgłoszenia anonimowe oraz chronić poufność sygnalistów.
Publikacja | 22.04.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta w artykule dla Rzeczpospolitej analizują znaczenie dobrej wiary w zapewnieniu ochrony osobom zgłaszającym naruszenia.
Konferencja | 12.04.2024
Bogusław Kapłon przeanalizuje zmiany wynikające z dyrektywy o jawności wynagrodzeń podczas webinaru organizowanego przez Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Publikacja | 11.04.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita wyjaśnia, jakie kanały zgłoszeń nieprawidłowości należy wprowadzić, aby spełnić wymogi ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 08.04.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance przeprowadzą webinar poświęcony nowym regulacjom w obszarze ochrony sygnalistów.
Konferencja | 04.04.2024
Jose Luis Villacampa Varea weźmie udział w dyskusji dot. możliwości inwestycyjnych dla hiszpańskich przedsiębiorców zainteresowanych wejściem na polski rynek.
Alert | 03.04.2024
Eksperci z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance i Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych omawiają przyjęty projekt ustawy o ochronie sygnalistów.
Publikacja | 28.03.2024
Sylwester Silski, na łamach dziennika Rzeczpospolita, wyjaśnia, jak w praktyce będzie wyglądało wdrażanie ustawy o ochronie sygnalistów oraz kogo dotyczą przepisy.
Publikacja | 21.03.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta na łamach dziennika Rzeczpospolita analizują najnowszy projekt ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 21.03.2024
Eksperci DZP omówią najistotniejsze dla spółek publicznych zagadnienia związane z funkcjonowaniem na giełdzie w obliczu ostatnich zmian prawnych oraz stanowisk organu nadzoru.
DZP doradza | 12.03.2024
DZP doradzało Grupie Polenergia przy podpisaniu długoterminowej umowy cPPA, która zabezpiecza 100% zużycia energii przez Schattdecor Polska.
Konferencja | 07.03.2024
Joanna Róg-Dyrda weźmie udział w panelu poświęconym kwestiom zrównoważonego rozwoju oraz współpracy biznesu i startupów przy tworzeniu rozwiązań z zakresu ESG.
Konferencja | 29.02.2024
Eksperci z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Zespołu Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance DZP przeprowadzą webinar na temat procedur związanych z ochrona sygnalistów.
Aktualność | 29.02.2024
Nasza praca na rzecz klientów w zakresie ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii została doceniona w zestawieniu kancelarii prawnych doradzających w obszarach zrównoważonego rozwoju.
Publikacja | 22.01.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz, Partner DZP i współautorka społecznego projektu ustawy o sygnalistach rozmawia z Krzysztofem Izdebskim w programie Batory w Polityce.
DZP doradza | 19.01.2024
DZP doradzało R.Power przy podpisaniu 10-letniego kontraktu vPPA z Allegro, obejmującego łącznie ponad 200 GWh energii pochodzącej z OZE.
Publikacja | 18.01.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta w artykule dla prawo.pl analizują opublikowany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
DZP doradza | 16.01.2024
Zespół kierowany przez Rafała Hajduka doradzał Tauron Zielona Energia przy zakupie projektu OZE opartego na współdzieleniu sieci elektrowni PV i wiatrowej.
Aktualność | 10.01.2024
Kancelaria DZP, wykorzystując technologie chmurowe Microsoft, stworzyła platformę zgłaszam.to NOTIFY, służącą do wysyłania i obsługi zgłoszeń o nieprawidłowościach.
DZP doradza | 30.11.2023
Eksperci z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych wspierali Bank BNP Paribas w inwestycji w Envirly, polski startup tworzący platformę do zarządzania śladem węglowym organizacji i raportowania danych niefinansowych.
DZP doradza | 24.10.2023
Grupa Enea, przy wsparciu DZP, kontynuuje zwiększanie swoich mocy wytwórczych OZE poprzez nabycie farmy PV o mocy 35 MW od PAD RES, wiodącego dewelopera w sektorze czystych źródeł energii.
Alert | 10.10.2023
Zostało przyjęte rozporządzenie, które ma na celu m.in. regulację emisji obligacji zrównoważonych środowiskowo oraz ograniczenie greenwashingu, eksperci z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych wyjaśniają, jakie wymogi muszą spełnić emitenci.
DZP doradza | 10.10.2023
DZP doradzało R.Power przy podpisaniu z Orange Polska 10-letniego kontraktu cPPA, obejmującego ponad 600 GWh energii pochodzącej z OZE. Od 1 lipca 2024 r. infrastruktura Orange będzie zasilana energią elektryczną z farm fotowoltaicznych R.Power.
DZP doradza | 12.09.2023
DZP doradzało spółce Enea Nowa Energia, będącej częścią jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce, przy nabyciu projektu farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW od szwedzkiego dewelopera projektów OZE - OX2.
DZP doradza | 08.09.2023
ENGIE Zielona Energia, lider rynku energii odnawialnej w Polsce, sfinalizował trzecią transzę zakupu 5 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,97 MW. Sprzedającym jest Columbus Energy, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki w Polsce.
DZP doradza | 14.07.2023
DZP doradzało Qair Polska przy podpisaniu 15-letniego kontraktu cPPA, obejmującego łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z OZE, z firmą Żabka Polska.
Aktualność | 15.03.2023
Nasza kancelaria dołączyła do największej w Polsce organizacji zrzeszającej liderów zrównoważonego rozwoju, deklarując współpracę w zakresie tworzenia i promowania najwyższych standardów ESG. Członkinią Rady Innowatorów ESG, gremium działającego w ramach Stowarzyszenia, została Anna Partyka-Opiela.
DZP doradza | 28.02.2023
DZP doradzało spółce Re Alloys, jedynemu w Polsce i jednemu z największych w Europie producentów żelazostopów, przy nabyciu projektu farmy wiatrowej o mocy 35 MW od Martifer Renewables oraz przy przygotowaniu i zawarciu szeregu kluczowych umów dla realizacji inwestycji.
DZP doradza | 07.02.2023
DZP doradzało EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań S.A. przy projektowaniu i negocjacjach pilotażowego systemu kaucyjnego, realizowanego we współpracy z siecią Carrefour Polska.
DZP doradza | 23.01.2023
ENGIE Zielona Energia, lider rynku energii odnawialnej w Polsce, podpisał przedwstępną warunkową umowę zakupu 100% udziałów w podmiotach z grupy Columbus Energy realizujących projekty farm fotowoltaicznych oraz nabył pierwszy pakiet projektów o mocy 32,8 MW.
DZP doradza | 21.12.2022
Rafał Hajduk, Małgorzata Wężyk, Natalia Plaskiewicz i Michał Pytkowski z zespołu energetyki doradzali Grupie Tauron przy zakupie projektu farmy wiatrowej, która zaopatrzy w energię elektryczną ok. 28 tysięcy gospodarstw domowych.
DZP doradza | 15.12.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali PGE Energia Odnawialna przy zakupie 28 projektów elektrowni fotowoltaicznych, które będą zaopatrywały w energię ponad 30 tys. gospodarstw domowych.
DZP doradza | 14.12.2022
DZP doradzało przy sprzedaży 76% udziałów Fox Recykling, polskiej spółki zajmującej się odbiorem surowców wtórych, na rzecz grupy Sociedad Anonima Industrias Celulosa Aragonesa.
Aktualność | 08.12.2022
Jako pierwsza kancelaria podpisaliśmy deklarację współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w ramach Inicjatywy ESG, której celem jest zrzeszanie podmiotów, dla których ESG jest jednym z kluczowych elementów prowadzenia biznesu.
Publikacja | 30.11.2022
Zespół ekspertów DZP pod przewodnictwem Anny Partyki-Opieli i Marii Papis opracował raport stanowiący kompendium wiedzy na temat roli raportowania, barier i trudności oraz możliwych rozwiązań wspomagających raportowanie przez firmy kwestii zrównoważonego rozwoju.
DZP doradza | 22.09.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali przy zawarciu umowy deweloperskiej na realizację ośmiu projektów fotowoltaicznych o łącznej planowanej mocy ok. 350 MW.
DZP doradza | 13.09.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali firmie MET Renewables AG w nabyciu projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW, która ma powstać w zachodniej Polsce.
DZP doradza | 05.08.2022
Z ramienia kancelarii DZP projekt realizowany był przez Rafała Hajduka oraz Natalię Plaskiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki.
DZP doradza | 07.07.2022
Doradzaliśmy Siemens Gamesa w uzgadnianiu warunków umowy na dostawę turbin dla jednego z najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Klienta wspierał Paweł Grzejszczak, Partner z Praktyki Infrastruktury i Energetyki.
Publikacja | 14.06.2022
Daniel Chojnacki, Klaudia Skubiszak i Marta Rusakiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dzielą się wiedzą na temat dyrektyw unijnych zobowiązujących firmy do raportowania kwestii ESG i CSR.
DZP doradza | 09.02.2022
Kancelaria DZP doradzała firmie CityBike Global S.A. w kwestii zamówienia na uruchomienie bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich MEVO działających na terenie Trójmiasta.
DZP doradza | 10.01.2022
Nasza kancelaria angażuje się w projekty, dzięki którym wzrasta wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. W ostatnim kwartale minionego roku wzięliśmy udział w nowych istotnych transakcjach finansowania OZE. Doradzaliśmy Norddeutsche Landesbank Girozentrale oraz EB – Sustainable Investment Management GmbH.
DZP doradza | 13.07.2021
Dzięki podpisanej umowie emisji obligacji Łódź pozyska 418 mln zł, z czego 50 mln zł będą stanowiły zielone obligacje. Klientowi doradzali: Rafał Grochowski oraz Martyna Komorniczak.