Jak wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w mojej firmie?

DZP ESG

Raportowanie ESG

Obowiązująca od stycznia 2023 roku dyrektywa dotycząca sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD) nakłada na przedsiębiorców obowiązek raportowania kwestii związanych z ESG w oparciu o koncepcję podwójnej istotności (ang. double materiality): wpływu i finansowej. W ramach istotności wpływu organizacje zobowiązane są do ujawniania zarówno swojego pozytywnego jak i negatywnego wpływu na środowisko i społeczeństwo, a w ramach istotności finansowej - potencjalnych skutków finansowych kwestii związanych ze zrównoważonym rozwojem, takich jak zależność od zasobów naturalnych i społecznych.

Standardy raportowania ESG wynikające z dyrektywy CSRD

CSRD ma na celu usprawnienie procesu ujawniania informacji oraz umożliwienie inwestorom i innym interesariuszom zrozumienia i porównania wpływu organizacji na otoczenie w zakresie ESG, a także podejmowania bardziej świadomych decyzji w oparciu o dane dotyczące zrównoważonego rozwoju. Szeroki zakres zbieranych danych, ich prezentacja zgodnie z europejskimi standardami sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ang. European Sustainability Reporting Standards, ESRS) oraz konieczność poddania raportów atestacji przez biegłego, sprawiają, że raportowanie może stanowić istotne wyzwanie.

W DZP rozumiemy wyzwania organizacyjne związane z raportowaniem zrównoważonego rozwoju i wspieramy naszych klientów w procesie przygotowania się do nowych wymogów. Pomagamy zarówno przedsiębiorcom objętym obowiązkiem raportowania ESG, jak i tym, którzy decydują się na ten krok dobrowolnie, czy to na potrzeby raportowania własnego, czy też w odpowiedzi na wymagania kontrahentów z łańcucha dostaw.

W ramach naszych usług:

  • wspieramy w ustaleniu obszaru i sposobu raportowania w poszczególnych okresach sprawozdawczych, w tym zrozumienie i wdrożenie ESRS,
  • wskazujemy zakres informacji raportowanych obligatoryjnie zgodnie z ESRS,
  • pomagamy w procesie analizy podwójnej istotności obejmującym ustalenie interesariuszy oraz istotnych wpływów, ryzyk i szans,
  • doradzamy w temacie podejścia do informacji nieistotnych,
  • przygotowujemy strategię wdrożenia wymogów raportowych w poszczególnych okresach sprawozdawczych,
  • opracowujemy procedury obiegu informacji niezbędnych do przygotowania raportu zrównoważonego rozwoju zgodnie z ESRS,
  • wspieramy w przygotowaniu raportu zrównoważonego rozwoju,
  • pomagamy we wdrożeniu zmian związanych z raportowaniem zrównoważonego rozwoju w istniejących procedurach dotyczących wykonywania obowiązków informacyjnych przez emitentów instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym (procedury MAR i raportowania okresowego).

Zespół:

Koordynator

Joanna Róg-Dyrda

Aspekty środowiskowe

Daniel Chojnacki

Aspekty społeczne

Agata Mierzwa

Ład korporacyjny i compliance

Anna Hlebicka-Józefowicz

artykuły powiązane

Bądź na bieżąco z DZP