Jak wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w mojej firmie?
DZP ESG.
Odpowiedzialna komunikacja oraz skuteczna ochrona własności intelektualnej (IP) stanowią istotny element tworzenia projektów, produktów i usług zgodnie z prawem oraz zasadami ESG. Rosnące oczekiwania interesariuszy oraz coraz liczniejsze regulacje wymagają od firm większej dbałości o transparentność i rzetelność w komunikacji działań z obszaru zrównoważonego rozwoju. Jednocześnie ochrona własności intelektualnej, z uwagi na wzrost znaczenia innowacji, staje się integralnym elementem strategii ESG.
Dzięki naszemu doświadczeniu oraz szerokiemu zakresowi świadczonych usług, wspieramy klientów w osiąganiu celów biznesowych, dbając jednocześnie o rzetelność, zgodność z przepisami oraz pozytywny wpływ na środowisko i społeczność. Nasze rozwiązania pozwalają unikać ryzyka zarzutów greenwashingu, chronić innowacyjne rozwiązania oraz promować wartość produktów i usług.
Własność intelektualna (IP) w obszarze ESG jest jednym ze sposobów wspierania ekologicznych innowacji i zachęcania uczestników rynku do budowania niskoemisyjnej przyszłości. Szczególnie ważną rolę odgrywają znaki towarowe, oznaczenia pochodzenia i znaki certyfikujące, dające konsumentom pewność, że produkty i usługi spełniają weryfikowalne standardy zrównoważonego rozwoju. Korzystanie z praw własności intelektualnej może pomóc przedsiębiorstwom przebić się przez szum informacyjny i umożliwić skuteczne wprowadzenie nowych rozwiązań na rynek. Zarządzanie IP odgrywa istotną rolę w innowacyjności, minimalizacji ryzyka oraz budowaniu reputacji zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
Wspieramy klientów w:
Odpowiedzialna komunikacja i marketing muszą uwzględniać coraz bardziej rygorystyczne przepisy oraz oczekiwania konsumentów. Komisja Europejska podjęła istotne działania w celu ustanowienia konkretnych przepisów przeciwdziałających greenwashingowi. W ramach tych działań, w styczniu 2024 roku Parlament Europejski przyjął dyrektywę wzmacniającą pozycję konsumentów w procesie transformacji ekologicznej, trwają także prace nad dyrektywą dotyczącą oświadczeń środowiskowych (tzw. Green Claims).
W Polsce wykorzystywanie oznaczeń lub haseł odwołujących się do „zieloności” staje się przedmiotem zainteresowania organów odpowiedzialnych za ochronę interesów konsumentów. Zważywszy na to, że coraz więcej firm będzie stopniowo objętych obowiązkiem raportowania ESG w nadchodzących latach zainteresowanie m.in. Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ekologicznymi treściami będzie rosło.
W oparciu o bogate doświadczenie oferujemy optymalne rozwiązania promujące przedsiębiorcę (lub jego produkt) z wykorzystaniem zielonego marketingu, przy jednoczesnym poszanowaniu wymogów prawnych. Wskazujemy m.in., w jaki sposób tworzyć proekologiczne przekazy, aby nie zostały uznane za greenwashing, greenhushing lub greenwishing, oraz jak prowadzić kampanie marketingowe na rzecz ochrony środowiska, aby uniknąć zarzutów, np. treewashingu lub beewashingu. Nasi doradcy są na bieżąco ze wszystkimi zmianami w prawie (zarówno sektorowymi, jak i ogólnymi), które wpływają na zielony marketing, oraz nieustannie śledzą decyzje zagranicznych organów ds. ochrony interesów konsumentów.
Naszym klientom oferujemy:
Zespół:
IP
Aleksandra Auleytner | Michał Nita
Greenwashing
artykuły powiązane
Konferencja | 10.12.2024
Daniel Chojnacki, Partner i Szef zespołu ochrony środowiska, poprowadzi prelekcję poświęconą prawnym aspektom gospodarowania odpadami w kontekście zielonej transformacji.
Aktualność | 22.11.2024
Eksperci DZP – Joanna Róg-Dyrda i Marcin Krakowiak – brali udział w opracowaniu wniosków i rekomendacji strony polskiej dotyczących wdrażania polityk klimatycznych ONZ.
Konferencja | 21.11.2024
Joanna Róg-Dyrda, weźmie udział w panelu dyskusyjnym na temat rozporządzenia SFRD i ewentualnych zmian w ujawnieniach dla zrównoważonych produktów inwestycyjnych.
Konferencja | 13.11.2024
Joanna Róg-Dyrda, koordynatorka projektu DZP|ESG, będzie moderować panel dotyczący m.in. unijnych przepisów ws sprawozdawczości przedsiębiorstw oraz należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Publikacja | 12.11.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska Rzeczpospolita analizują kwestie wdrożenia nowych regulacji unijnych związanych z wylesianiem i degradacją lasów.
Publikacja | 29.10.2024
Joanna Róg-Dyrda, koordynatorka projektu DZP | ESG, współautorka publikacji, omawia kluczowe zmiany w podejściu do raportowania ESG w odniesieniu do dyrektywy CSRD.
Konferencja | 29.10.2024
W wydarzeniu poświęconym zrównoważonemu rozwojowi wezmą udział Maciej Zajda, Joanna Róg-Dyrda oraz Piotr Orczykowski, którzy zaprezentują tematy związane z ESG i startupami.
Konferencja | 17.10.2024
Joanna Róg-Dyrda, Koordynatorka DZP|ESG, oraz przedstawicielki firmy Envirly, przeprowadzą uczestników webinarów przez proces raportowania zrównoważonego rozwoju.
Konferencja | 03.10.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przeanalizują nowe rozporządzenie UE dotyczące wylesiania i jego wpływ na kluczowe branże w Polsce.
Konferencja | 25.09.2024
O zmianach, jakie czekają pracodawców po wejściu w życie ustawy o ochronie sygnalistów, opowiedzą Bogusław Kapłon i Sylwester Silski z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Konferencja | 23.09.2024
Joanna Róg-Dyrda omówi wpływ zasad zrównoważonego rozwoju na funkcjonowanie administracji publicznej podczas debaty akademickiej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
Publikacja | 17.09.2024
Z początkiem 2025 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy unijne (EUDR) o zakresie regulacji pisze Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska.
Alert | 09.09.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przygotowali alert prawny na temat nowych obowiązków wynikających z rozporządzenia EUDR dot. wylesiania.
Konferencja | 06.09.2024
Eksperci DZP w ramach szkolenia organizowanego przez POLMED poprowadzą webinar dot. reklamy wyrobów medycznych, compliance, zielonych zamówień publicznych oraz DNSH.
Publikacja | 05.09.2024
Relacje pomiędzy istniejącymi już regulacjami dot. zgłaszania naruszeń prawa, a ustawą o ochronie sygnalistów omawia Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Publikacja | 22.08.2024
Podmioty należące do grupy kapitałowej mogą ustalić wspólną procedurę zgłoszeń, o szczegółach regulacji oraz warunkach, które muszą zostać spełnione pisze Anna Hlebicka-Józefowicz.
Publikacja | 22.08.2024
Raportowanie zrównoważonego rozwoju łączy się z przepisami w sprawie nadużyć na rynku, w jaki sposób ułożyć relacje pomiędzy tymi obowiązkami, wyjaśnia Joanna Róg-Dyrda.
Konferencja | 21.08.2024
Daniel Chojnacki, Partner i szef zespołu ochrony środowiska podczas forum omówi wyzwania związane z obowiązkiem uzyskania decyzji środowiskowej.
Konferencja | 30.07.2024
Daniel Chojnacki i Maria Szczurek z zespołu ochrony środowiska przeanalizują nowe rozporządzenie UE dotyczące wylesiania i jego wpływ na kluczowe branże w Polsce.
Publikacja | 18.07.2024
Podmioty zobowiązane do ustalenia procedury zgłoszeń będą miały możliwość zintegrowania wewnętrznych systemów na trzy sposoby, szczegóły wyjaśnia Sylwester Silski
Publikacja | 04.07.2024
O istotnych kwestiach przy projektowaniu systemu whistleblowing, który będzie nie tylko spełniał wymogi ustawy, ale też wspierał funkcjonowanie firmy pisze Sylwester Silski.
Aktualność | 21.06.2024
Nasz zespół energetyczny zaktualizował informacje dot. OZE w Polsce w narzędziu Clean Energy Tool kancelarii Simmons & Simmons, zawierającym kompleksowe informacje związane z inwestowaniem w projekty związane z czystą energią.
Publikacja | 20.06.2024
W kolejnym artykule poświęconym ochronie sygnalistów, Gniewomir Wycichowski-Kuchta omawia, jak będą wyglądały postępowania sądowe w przypadku naruszenia przepisów.
Konferencja | 20.06.2024
Sylwester Silski oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta podpowiedzą, jakie, po uchwaleniu ustawy przez Sejm, kroki przedsiębiorcy powinni podjąć, aby na czas spełnić obowiązek posiadania w organizacji wewnętrznych kanałów zgłaszania nieprawidłowości.
Konferencja | 18.06.2024
Justyna Tyc-Brzosko, Senior Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, weźmie udział w panelu eksperckim na temat ochrony sygnalistów i wyzwań związanych z wdrażaniem nowych regulacji.
Publikacja | 17.06.2024
Gniewomir Wycichowski-Kuchta omawia w Polskim Radiu kształt ustawy o ochronie sygnalistów, która czeka obecnie na podpis Prezydenta.
Alert | 14.06.2024
Eksperci DZP przygotowali alert prawny, w którym informują, jakie kroki należy podjąć w związku z zaakceptowaniem przez Sejm projektu ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 14.06.2024
Podczas spotkania omówimy kwestie związane z konfliktem interesów, zakazem konkurencji i tajemnicą przedsiębiorstwa w kontekście dopuszczalności świadczenia pracy u więcej niż jednego pracodawcy.
Konferencja | 14.06.2024
Eksperci DZP Daniel Chojnacki oraz Natalia Komala przenalizują kwestię nieuczciwego marketingu ekologicznego w odniesieniu do postępowań prowadzonych przez UOKiK.
Publikacja | 13.06.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta na łamach dziennika Rzeczpospolita omawiają sankcje karne przewidziane w ustawie o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 13.06.2024
Joanna Róg-Dyrda przedstawi wyzwania związane ze sporządzeniem raportów zrównoważonego rozwoju zgodnie z nowymi wymaganiami podczas spotkania współorganizowanego z Envirly.
Publikacja | 06.06.2024
Bogusław Kapłon omawia kwestie związane ze sposobami przeciwdziałania oraz weryfikacji działań odwetowych, które wynikają z ustawy o ochronie sygnalistów.
Alert | 29.05.2024
Eksperci z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance i Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyjaśniają jakie kroki należy podjąć w świetle ustawy o ochronie sygnalistów.
Publikacja | 23.05.2024
Bogusław Kapłon w artykule dla Rzeczpospolitej omawia kwestię prowadzenia postępowań wyjaśniających w przypadku nieprawidłowości zgłaszanych przez sygnalistów.
Konferencja | 23.05.2024
Agata Mierzwa, Współzarządzająca Praktyką Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, weźmie udział w debacie poświęconej wyzwaniom związanym z wprowadzeniem 4-dniowego tygodnia pracy.
Publikacja | 16.05.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita analizuje kwestie związane z włączeniem naruszeń prawa pracy do katalogu naruszeń, których zgłaszanie jest objęte ochroną.
Konferencja | 08.05.2024
Podczas szkolenia Paweł Rudolf, Counsel z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych, poprowadzi prelekcję dotyczącą audytu wewnętrznego.
Publikacja | 06.05.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita wyjaśnia, w jaki sposób zgodnie z ustawą przyjmować zgłoszenia anonimowe oraz chronić poufność sygnalistów.
Publikacja | 22.04.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta w artykule dla Rzeczpospolitej analizują znaczenie dobrej wiary w zapewnieniu ochrony osobom zgłaszającym naruszenia.
Konferencja | 12.04.2024
Bogusław Kapłon przeanalizuje zmiany wynikające z dyrektywy o jawności wynagrodzeń podczas webinaru organizowanego przez Wałbrzyską Specjalną Strefą Ekonomiczną.
Publikacja | 11.04.2024
Sylwester Silski na łamach dziennika Rzeczpospolita wyjaśnia, jakie kanały zgłoszeń nieprawidłowości należy wprowadzić, aby spełnić wymogi ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 08.04.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance przeprowadzą webinar poświęcony nowym regulacjom w obszarze ochrony sygnalistów.
Konferencja | 04.04.2024
Jose Luis Villacampa Varea weźmie udział w dyskusji dot. możliwości inwestycyjnych dla hiszpańskich przedsiębiorców zainteresowanych wejściem na polski rynek.
Alert | 03.04.2024
Eksperci z Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance i Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych omawiają przyjęty projekt ustawy o ochronie sygnalistów.
Publikacja | 28.03.2024
Sylwester Silski, na łamach dziennika Rzeczpospolita, wyjaśnia, jak w praktyce będzie wyglądało wdrażanie ustawy o ochronie sygnalistów oraz kogo dotyczą przepisy.
Publikacja | 21.03.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta na łamach dziennika Rzeczpospolita analizują najnowszy projekt ustawy o ochronie sygnalistów.
Konferencja | 21.03.2024
Eksperci DZP omówią najistotniejsze dla spółek publicznych zagadnienia związane z funkcjonowaniem na giełdzie w obliczu ostatnich zmian prawnych oraz stanowisk organu nadzoru.
DZP doradza | 12.03.2024
DZP doradzało Grupie Polenergia przy podpisaniu długoterminowej umowy cPPA, która zabezpiecza 100% zużycia energii przez Schattdecor Polska.
Konferencja | 07.03.2024
Joanna Róg-Dyrda weźmie udział w panelu poświęconym kwestiom zrównoważonego rozwoju oraz współpracy biznesu i startupów przy tworzeniu rozwiązań z zakresu ESG.
Konferencja | 29.02.2024
Eksperci z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Zespołu Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance DZP przeprowadzą webinar na temat procedur związanych z ochrona sygnalistów.
Aktualność | 29.02.2024
Nasza praca na rzecz klientów w zakresie ochrony środowiska i odnawialnych źródeł energii została doceniona w zestawieniu kancelarii prawnych doradzających w obszarach zrównoważonego rozwoju.
Publikacja | 22.01.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz, Partner DZP i współautorka społecznego projektu ustawy o sygnalistach rozmawia z Krzysztofem Izdebskim w programie Batory w Polityce.
DZP doradza | 19.01.2024
DZP doradzało R.Power przy podpisaniu 10-letniego kontraktu vPPA z Allegro, obejmującego łącznie ponad 200 GWh energii pochodzącej z OZE.
Publikacja | 18.01.2024
Anna Hlebicka-Józefowicz oraz Gniewomir Wycichowski-Kuchta w artykule dla prawo.pl analizują opublikowany projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa.
DZP doradza | 16.01.2024
Zespół kierowany przez Rafała Hajduka doradzał Tauron Zielona Energia przy zakupie projektu OZE opartego na współdzieleniu sieci elektrowni PV i wiatrowej.
Aktualność | 10.01.2024
Kancelaria DZP, wykorzystując technologie chmurowe Microsoft, stworzyła platformę zgłaszam.to NOTIFY, służącą do wysyłania i obsługi zgłoszeń o nieprawidłowościach.
DZP doradza | 30.11.2023
Eksperci z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych wspierali Bank BNP Paribas w inwestycji w Envirly, polski startup tworzący platformę do zarządzania śladem węglowym organizacji i raportowania danych niefinansowych.
DZP doradza | 24.10.2023
Grupa Enea, przy wsparciu DZP, kontynuuje zwiększanie swoich mocy wytwórczych OZE poprzez nabycie farmy PV o mocy 35 MW od PAD RES, wiodącego dewelopera w sektorze czystych źródeł energii.
DZP doradza | 10.10.2023
DZP doradzało R.Power przy podpisaniu z Orange Polska 10-letniego kontraktu cPPA, obejmującego ponad 600 GWh energii pochodzącej z OZE. Od 1 lipca 2024 r. infrastruktura Orange będzie zasilana energią elektryczną z farm fotowoltaicznych R.Power.
Alert | 10.10.2023
Zostało przyjęte rozporządzenie, które ma na celu m.in. regulację emisji obligacji zrównoważonych środowiskowo oraz ograniczenie greenwashingu, eksperci z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych wyjaśniają, jakie wymogi muszą spełnić emitenci.
DZP doradza | 12.09.2023
DZP doradzało spółce Enea Nowa Energia, będącej częścią jednego z największych koncernów energetycznych w Polsce, przy nabyciu projektu farmy wiatrowej o mocy 19,8 MW od szwedzkiego dewelopera projektów OZE - OX2.
DZP doradza | 08.09.2023
ENGIE Zielona Energia, lider rynku energii odnawialnej w Polsce, sfinalizował trzecią transzę zakupu 5 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 12,97 MW. Sprzedającym jest Columbus Energy, wiodący dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki w Polsce.
DZP doradza | 14.07.2023
DZP doradzało Qair Polska przy podpisaniu 15-letniego kontraktu cPPA, obejmującego łącznie blisko 1.7 TWh energii pochodzącej z OZE, z firmą Żabka Polska.
Aktualność | 15.03.2023
Nasza kancelaria dołączyła do największej w Polsce organizacji zrzeszającej liderów zrównoważonego rozwoju, deklarując współpracę w zakresie tworzenia i promowania najwyższych standardów ESG. Członkinią Rady Innowatorów ESG, gremium działającego w ramach Stowarzyszenia, została Anna Partyka-Opiela.
DZP doradza | 28.02.2023
DZP doradzało spółce Re Alloys, jedynemu w Polsce i jednemu z największych w Europie producentów żelazostopów, przy nabyciu projektu farmy wiatrowej o mocy 35 MW od Martifer Renewables oraz przy przygotowaniu i zawarciu szeregu kluczowych umów dla realizacji inwestycji.
DZP doradza | 07.02.2023
DZP doradzało EKO-PUNKT Organizacja Odzysku Opakowań S.A. przy projektowaniu i negocjacjach pilotażowego systemu kaucyjnego, realizowanego we współpracy z siecią Carrefour Polska.
DZP doradza | 23.01.2023
ENGIE Zielona Energia, lider rynku energii odnawialnej w Polsce, podpisał przedwstępną warunkową umowę zakupu 100% udziałów w podmiotach z grupy Columbus Energy realizujących projekty farm fotowoltaicznych oraz nabył pierwszy pakiet projektów o mocy 32,8 MW.
DZP doradza | 21.12.2022
Rafał Hajduk, Małgorzata Wężyk, Natalia Plaskiewicz i Michał Pytkowski z zespołu energetyki doradzali Grupie Tauron przy zakupie projektu farmy wiatrowej, która zaopatrzy w energię elektryczną ok. 28 tysięcy gospodarstw domowych.
DZP doradza | 15.12.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali PGE Energia Odnawialna przy zakupie 28 projektów elektrowni fotowoltaicznych, które będą zaopatrywały w energię ponad 30 tys. gospodarstw domowych.
DZP doradza | 14.12.2022
DZP doradzało przy sprzedaży 76% udziałów Fox Recykling, polskiej spółki zajmującej się odbiorem surowców wtórych, na rzecz grupy Sociedad Anonima Industrias Celulosa Aragonesa.
Aktualność | 08.12.2022
Jako pierwsza kancelaria podpisaliśmy deklarację współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie w ramach Inicjatywy ESG, której celem jest zrzeszanie podmiotów, dla których ESG jest jednym z kluczowych elementów prowadzenia biznesu.
Publikacja | 30.11.2022
Zespół ekspertów DZP pod przewodnictwem Anny Partyki-Opieli i Marii Papis opracował raport stanowiący kompendium wiedzy na temat roli raportowania, barier i trudności oraz możliwych rozwiązań wspomagających raportowanie przez firmy kwestii zrównoważonego rozwoju.
DZP doradza | 22.09.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali przy zawarciu umowy deweloperskiej na realizację ośmiu projektów fotowoltaicznych o łącznej planowanej mocy ok. 350 MW.
DZP doradza | 13.09.2022
Prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki doradzali firmie MET Renewables AG w nabyciu projektu elektrowni fotowoltaicznej o mocy 60 MW, która ma powstać w zachodniej Polsce.
DZP doradza | 05.08.2022
Z ramienia kancelarii DZP projekt realizowany był przez Rafała Hajduka oraz Natalię Plaskiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki.
DZP doradza | 07.07.2022
Doradzaliśmy Siemens Gamesa w uzgadnianiu warunków umowy na dostawę turbin dla jednego z najbardziej zaawansowanych projektów morskich farm wiatrowych w Polsce. Klienta wspierał Paweł Grzejszczak, Partner z Praktyki Infrastruktury i Energetyki.
Publikacja | 14.06.2022
Daniel Chojnacki, Klaudia Skubiszak i Marta Rusakiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dzielą się wiedzą na temat dyrektyw unijnych zobowiązujących firmy do raportowania kwestii ESG i CSR.
DZP doradza | 09.02.2022
Kancelaria DZP doradzała firmie CityBike Global S.A. w kwestii zamówienia na uruchomienie bezobsługowej wypożyczalni rowerów miejskich MEVO działających na terenie Trójmiasta.
DZP doradza | 10.01.2022
Nasza kancelaria angażuje się w projekty, dzięki którym wzrasta wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. W ostatnim kwartale minionego roku wzięliśmy udział w nowych istotnych transakcjach finansowania OZE. Doradzaliśmy Norddeutsche Landesbank Girozentrale oraz EB – Sustainable Investment Management GmbH.
DZP doradza | 13.07.2021
Dzięki podpisanej umowie emisji obligacji Łódź pozyska 418 mln zł, z czego 50 mln zł będą stanowiły zielone obligacje. Klientowi doradzali: Rafał Grochowski oraz Martyna Komorniczak.