Czy mogę rozwiać wątpliwości co do statusu nieruchomości?
Unikatowe doświadczenie w sprawach reprywatyzacyjnych.
Brak ustawy, która regulowałaby w sposób kompleksowy zwrot mienia przejętego przez państwo po II Wojnie Światowej lub wypłatę z tego tytułu rekompensat, jak również brak od wielu lat realnej perspektywy uchwalenia takiej regulacji powodują, że wciąż aktualne są wątpliwości co do stanu prawnego znacznej części nieruchomości położonych w Polsce. Wątpliwości te często prowadzą do sporów pomiędzy dawnymi i obecnymi właścicielami (użytkownikami) tych nieruchomości. Dlatego też w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka rozwinęliśmy specjalizację reprywatyzacyjną, w ramach której świadczymy doradztwo prawne we wszelkich aspektach tej problematyki.
W naszej codziennej praktyce zajmujemy się wszystkimi rodzajami spraw reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości, w tym w szczególności doradzamy w sprawach z zakresu:
a także we wszystkich innych sprawach dotyczących nieruchomości przejętych przez państwo po II Wojnie Światowej, niezależnie od istnienia lub rodzaju podstawy prawnej takiego przejęcia.
Nasze bogate i unikalne doświadczenie w sprawach reprywatyzacyjnych zbudowaliśmy świadcząc przez wiele lat kompleksową pomoc prawną zarówno dla dawnych, jak i obecnych właścicieli (użytkowników) nieruchomości dotkniętych szeroko pojętymi procesami nacjonalizacyjnymi. Doradztwo na rzecz obu tych grup właścicieli (użytkowników) pozwala nam patrzeć na prowadzone sprawy z szerszej perspektywy, w tym lepiej oceniać możliwe warianty rozwoju sytuacji oraz przewidywać działania oponentów w konkretnych sprawach. Rozumiejąc specyfikę odmiennego postrzegania problemów reprywatyzacyjnych przez dawnych i obecnych właścicieli (użytkowników) nieruchomości wypracowaliśmy również odmienne modele świadczenia pomocy prawnej dla obu tych grup klientów.
W naszej działalności dużą wagę przywiązujemy także do kwestii pełnego (kompleksowego) uregulowania stosunków prawnych i faktycznych dotyczących reprywatyzowanych nieruchomości, co przekłada się na bogate doświadczenie DZP w rozwiązywaniu problemów (w tym prowadzeniu spraw sądowych) związanych z władaniem takimi nieruchomościami oraz dokonywaniem rozliczeń pomiędzy ich właścicielami i użytkownikami (posiadaczami).
O sile doświadczenia reprywatyzacyjnego DZP decyduje ponadto nasze zaangażowanie w szereg skomplikowanych spraw o precedensowym charakterze, dotyczących w wielu przypadkach znanych i bardzo atrakcyjnych nieruchomości [zobacz też media i publikacje].
Świadcząc doradztwo prawne w zakresie problematyki reprywatyzacyjnej w pełni wykorzystujemy również potencjał DZP jako wiodącej polskiej kancelarii o międzynarodowym zasięgu. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoferować naszym klientom najwyższej jakości usługi prawne w ramach każdej z funkcjonujących w kancelarii 35 specjalizacji.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami naszej oferty reprywatyzacyjnej skierowanej zarówno do dawnych właścicieli nieruchomości dotkniętych szeroko pojętymi procesami nacjonalizacyjnymi oraz do ich następców prawnych, jak również do obecnych właścicieli (użytkowników) takich nieruchomości.
artykuły powiązane
DZP doradza | 09.10.2020
Prawnicy DZP reprezentowali m.st. Warszawa w sporze wytoczonym przez Strabag o zapłatę odszkodowania z tytułu rzekomych naruszeń, do jakich miało dojść przy zawarciu i wykonywaniu przez miasto umowy prywatyzacyjnej spółki Hotele Warszawskie Syrena.
DZP doradza | 06.03.2020
Sąd Najwyższy, zgodnie ze stanowiskiem DZP, ostatecznie potwierdził zasiedzenie przez Skarb Państwa (z dniem 1 stycznia 1985 r.) budynku dekretowego przy pl. Dąbrowskiego/ul. Kredytowej w Warszawie.
DZP doradza | 17.02.2020
WSA w Warszawie uchylił dwie decyzje Komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich z 22 listopada 2017 r. oraz z 13 marca 2018 r. dotyczące nieruchomości przy ul. Nowogrodzkiej 6A w Warszawie.
DZP doradza | 10.01.2020
Praktyka Nieruchomości doradzała swojemu wieloletniemu klientowi w związku z transakcją sprzedaży pakietu 85,8% akcji spółki przez jej większościowego akcjonariusza.
DZP doradza | 08.01.2020
Sprawę prowadzą Lech Żyżylewski i Piotr Gołaszewski z Praktyki Nieruchomości, specjalizujący się m.in. w problematyce reprywatyzacyjnej.
DZP doradza | 31.12.2019
31 grudnia 2019 r. zakończył się kilkunastoletni spór nieruchomościowy dotyczący dawnej siedziby Ambasady Serbii w Warszawie.
Publikacja | 06.02.2018
Gościem programu #RZECZoPRAWIE był Lech Żyżylewski który opowiadał o znaczeniu ustawy JUST w Polsce, także w kontekście reprytwatyzacji.
Publikacja | 26.01.2018
W czasie prac nad polską ustawą reprywatyzacyjną nie sposób pominąć wydarzenia, które u nas przeszło bez echa: przegłosowanie przez Senat USA ustawy o sprawiedliwości dla ocalonych, którym do dzisiaj nie zadośćuczyniono.
Publikacja | 04.10.2017
3 miesiące i 6 decyzji, w tym o Poznańskiej 14. Kamienica z lokatorami - jak oświadczyła komisja - "wróciła" do miasta. W materiale z programu "Czarno na Białym" wypowiedź Piotra Gołaszewskiego.
Publikacja | 21.09.2017
Co czeka osoby, które kupiły mieszkania w kamienicy przy ul. Poznańskiej w związku z reprywatyzacją i decyzją komisji weryfikacyjnej, która uznała, że kamienica nie powinna być zwracana spadkobiercom.
DZP doradza | 04.09.2017
Praktyka Nieruchomości z sukcesem reprezentowała (bezpośredniego) spadkobiercę właściciela nieruchomości przy Al. Róż, odzyskanej w trybie dekretu warszawskiego.
DZP doradza | 19.04.2017
Czy samoistny posiadacz jest legitymowany biernie w sprawie o zapłatę wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości wówczas, gdy oddał nieruchomość w posiadanie zależne?
DZP doradza | 17.09.2016
Eksperci DZP komentują ustawę z 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy, która weszła w życie 17 września 2016.
DZP doradza | 31.08.2016
Sukces DZP: nowa wykładnia dekretu warszawskiego uzasadnia zmianę wydanej na jego podstawie negatywnej decyzji, nawet po prawomocnym wyroku sądu oddalającym skargę na tę decyzję.
Publikacja | 25.09.2015
3 września 2015 Sąd Okręgowy wydał wyrok w sprawie z powództwa współużytkowników wieczystych gruntu przeciwko Republice Serbii.
DZP doradza | 03.09.2015
Sąd Okręgowy w Warszawie zasądził od Republiki Serbii na rzecz rodziny Gawrońskich ponad 21 mln PLN wraz z odsetkami wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z budynku w Al. Ujazdowskich.
Publikacja | 28.10.2014
W poniedziałek, 27 października, Gazeta Stołeczna zorganizowała warsztat poświęcony reprywatyzacji nieruchomości warszawskich zajmowanych przez szkoły i przedszkola.
DZP doradza | 14.08.2014
Praktyka Nieruchomości DZP zakończyła z sukcesem prowadzenie dla Polskiego Związku Łowieckiego sprawy nabycia praw do nieruchomości przy ul. Nowy Świat w Warszawie.
DZP doradza | 18.04.2014
Praktyka Nieruchomości DZP po kilku latach prowadzenia szeregu postępowań sądowych i administracyjnych pomyślnie zakończyła prowadzenie sprawy klientki z USA.
DZP doradza | 13.03.2014
Kim jest Serbia, jak nie cudzoziemcem? Kolejny sukces DZP w precedensowym sporze reprywatyzacyjnym o były budynek Ambasady Serbii w Al. Ujazdowskich 23 w Warszawie.
DZP doradza | 07.01.2014
Wygrana DZP w Sądzie Najwyższym: przedawnienie roszczenia odszkodowawczego należy liczyć od drugiej decyzji ministra lub samorządowego kolegium odwoławczego.
DZP doradza | 24.05.2013
23 maja 2013 SN uchylił postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie i przekazał do ponownego rozpoznania sprawę dot. zasiedzenia przez Skarb Państwa budynku dekretowego.
DZP doradza | 07.03.2013
Kolejny sukces DZP w sporze z Serbią: do nabycia przez cudzoziemca nieruchomości w drodze zasiedzenia niezbędne jest zezwolenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
DZP doradza | 10.02.2013
Kancelaria DZP, reprezentując jeden z największych działających w Polsce banków, odniosła sukces w sprawie reprywatyzacyjnej dotyczącej nieruchomości przy ul. Wolskiej.
DZP doradza | 05.02.2013
4 lutego 2013 r. DZP uzyskało kolejny korzystny dla m.st. Warszawy wyrok Sądu Apelacyjnego w sporze dot. korzystania przez Miasto z budynków historycznego kompleksu przy ul. Senatorskiej.
DZP doradza | 21.12.2012
Sąd uznał stanowisko DZP: roszczenia dekretowe nie są przeszkodą do przedłużenia terminu użytkowania wieczystego. Sprawa dot. nieruchomości objętej działaniem dekretu warszawskiego.
Aktualność | 10.12.2012
6 grudnia Lech Żyżylewski wziął udział w debacie pt. "Roszczenia reprywatyzacyjne – hamulec gospodarki czy szansa na rozwój?", którą zorganizowała kancelaria Wardyński i Wspólnicy.
Konferencja | 06.12.2012
6 grudnia Lech Żyżylewski, ekspert w zakresie reprywatyzacji oraz Szef Praktyki Nieruchomości w DZP, wziął udział w debacie "Roszczenia reprywatyzacyjne – hamulec gospodarki czy szansa na rozwój?".
Aktualność | 30.07.2012
Miło nam poinformować, że uruchomiliśmy specjalną podstronę poświęconą ważnemu i ciągle aktualnemu zagadnieniu reprywatyzacji - www.dzp.pl/reprywatyzacja.
DZP doradza | 25.06.2012
25 czerwca 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie, którym oddalił apelację Republiki Serbii w sprawie o stwierdzenie zasiedzenia przez Serbię nieruchomości w Alejach Ujazdowskich.
DZP doradza | 27.03.2012
DZP wygrywa w sprawie Pałacu Błękitnego przy ul. Senatorskiej w Warszawie: nie od każdego posiadacza można dochodzić wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z nieruchomości.