Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
10.01.2020
Autorzy:Systematycznie zwiększa się liczba jednostek kogeneracji stanowiących odnawialne źródła energii, a równocześnie jednostki te zgłaszane są do certyfikacji ogólnej i mogą tworzyć jednostki rynku mocy. Powyższe skłania do refleksji dotyczących wzajemnych relacji systemów wsparcia dostępnych dla wytwórców energii elektrycznej w jednostkach kogeneracji oraz możliwości równoczesnego korzystania przez tych wytwórców z więcej niż jednego systemu wsparcia.
Kumulację systemów wsparcia przewidywały przepisy ustawy Prawo energetyczne obowiązujące do końca 2018 roku, kiedy to dla tych samych wolumenów energii elektrycznej, wytworzonej w wysokosprawnej kogeneracji w jednostkach kogeneracji stanowiących jednocześnie odnawialne źródła energii, przewidziano możliwość uzyskiwania zarówno świadectw pochodzenia, jak i świadectw pochodzenia z kogeneracji. Sytuacja ta uległa zmianie po 1 stycznia 2019 roku, gdy w rezultacie wejścia w życie przepisów Ustawy z dnia 14 grudnia 2018 roku o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, zaprzestano wydawania świadectw pochodzenia z kogeneracji, zastępując dotychczasowy system wsparcia dedykowany dla jednostek kogeneracji systemem premii gwarantowanych i kogeneracyjnych.
Funkcjonujące systemy wsparcia
Istotą obowiązujących systemów wsparcia dostępnych dlajednostek kogeneracji pozostaje umożliwienie wytwórcom energii elektrycznej uzyskiwania przychodów w wyniku wytwarzania i sprzedaży energii elektrycznej w oparciu o szczególne zasady wynikające z przepisów prawa, które mają stymulować nowe inwestycje w sektorze wytwarzania, zwłaszcza w energetyce odnawialnej oraz kogeneracji, modernizację istniejących mocy wytwórczych oraz utrzymywanie źródeł wytwórczych w gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania systemu elektroenergetycznego. Wsparcie przyznawane jest wyłącznie dla wytwórców energii elektrycznej w określonych jednostkach wytwórczych i nie pozostaje w związku z wytwarzaniem ciepła. Obecnie dostępne są następujące systemy wsparcia, w których mogą uczestniczyć jednostki kogeneracji:
1. systemy wsparcia przewidziane w Ustawie z dnia 20 lutego 2015 roku o odnawialnych źródłach energii dla wytwórców energii elektrycznej w odnawialnych źródłach energii:
2. aukcyjny system wsparcia przewidziany w ustawie z 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy w formie wynagrodzenia za wykonywanie obowiązku mocowego - dla będących zwycięzcami aukcji na rynku mocy właścicieli jednostek fizycznych wytwórczych (w tym jednostek kogeneracji) istniejących, planowanych lub modernizowanych albo grupy istniejących jednostek wytwórczych, o mocy osiągalnej netto pojedynczej jednostki lub grupy takich jednostek nie mniejszej niż 2 MW;
3. systemy wsparcia przewidziane w Ustawie z dnia 14 grudnia 2018 roku o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji dla wytwórców energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji wjednostkach kogeneracji spełniających wymóg jednostkowego wskaźnika emisji C02 na poziomie nie wyższym niż 450 kg na 1 MWh wytwarzanej energii:
[ Art. 11 pkt. 2 ustawy o promowaniu energii w wysokosprawnej kogeneracji jednoznacznie wyklucza możliwość kumulacji systemów wsparcia przewidzianych w tej ustawie z systemami wsparcia przysługującymi na podstawie przepisów ustawy o OZE ]
Dalsza część artykułu jest dostępna w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa”: https://www.kierunekenergetyka.pl/magazyn,spis-tresci.html