14.06.2022
Autorzy:
- Daniel Chojnacki
- Klaudia Skubiszak
- Marta Rusakiewicz
Praktyki:
Specjalizacje:
Projekty:
Daniel Chojnacki, Klaudia Skubiszak i Marta Rusakiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dzielą się wiedzą na temat dyrektyw unijnych zobowiązujących firmy do raportowania kwestii ESG i CSR.
ESG odnosi się do trzech najważniejszych czynników (ang. environmental, social and governance), które służą do pomiaru zrównoważonego i etycznego wpływu inwestycji w przedsiębiorstwo.
Wzrost znaczenia inwestowania w podmioty o większej odpowiedzialności społecznej doprowadził do powstania zapotrzebowania na sposoby klasyfikacji spółek pod kątem ich wyników w zakresie ESG.
Unia Europejska podjęła stosowne kroki w celu zapewnienia raportowania informacji niefinansowych. Przyjęto Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (2014/95/UE) oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852, tzw. rozporządzenie o taksonomii. Aby ujednolicić złożone wymogi sprawozdawcze wprowadzone w powyższych aktach, Komisja Europejska opublikowała 23 lutego br. wniosek dyrektywy w zakresie sprawozdawczości dotyczącej zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive– CSRD). Po przyjęciu projektu dyrektywy państwa członkowskie Unii Europejskiej będą miały dwa lata na transpozycję przepisów do prawa krajowego.
-----
Cały artykuł autorstwa Daniela Chojnackiego, Klaudii Skubiszak i Marty Rusakiewicz z Praktyki Infrastruktury i Energetyki, jest dostępny na portalu sozosfera.pl