Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
18.11.2022
Autorzy:16 listopada Sejm przegłosował zmiany wprowadzane do kodeksu karnego, odrzucając tym samym sprzeciw Senatu wobec nowelizacji zaostrzającej kary m.in. za najcięższe przestępstwa i wprowadzającej tzw. bezwzględne dożywocie oraz konfiskatę aut nietrzeźwych kierowców. Ustawa czeka już tylko na podpis Prezydenta.
Wprowadzane zmiany były tematem przewodnim rozmowy Hanny Gajewskiej-Kraczkowskiej, Counsela z zespołu prawa karnego, z red. Wojciechem Muzalem na antenie radia TOK FM. Zdaniem naszej ekspertki reforma sprowadza się do zaostrzenia wszystkich kar, zapominając niejako, że już w latach siedemdziesiątych zgodziliśmy się jako państwo na to, że prewencja i resocjalizacja są istotnymi elementami budowy systemu. Konsekwencją tego będzie narastający i tak już problem starzenia się więźniów oraz braku sensu resocjalizacji i perspektyw dla osadzonych na okres 30 lat bądź odbywających karę bezwzględnego dożywocia.
- Ten projekt jest regresywny w stosunku do roku 1969, dlatego że nawet w kodeksie roku 69-tego podstawową zasadą wykonywania kar była prewencja i resocjalizacja – ocenia Hanna Gajewska-Kaczkowska.
Istotnym problemem noweli jest – w ocenie naszej ekspertki – także ograniczenie możliwości swobodnego wyrokowania przez sądy. Powodem tego jest wprowadzenie minimalnej kary, którą musi wymierzyć sąd.
Cała audycja dostępna jest na stronie radia TOK FM.