Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Refundacja: jakie zmiany dla hurtowni i aptek?

22.06.2023

Autorzy:
Tomasz Kaczyński
Patrick Wodecki
Paulina Kumkowska

Zwiększenie marż hurtowych oraz detalicznych

W przypadku marży hurtowej ma dojść do jej zwiększenia o jeden punkt procentowy, do 6 proc., nie więcej jednak niż 150 zł w przypadku leków finansowanych w aptece. W przypadku leków stosowanych w chemioterapii i programach lekowych maksymalna marża hurtowa wyniesie natomiast 2000 zł. Projektodawca przewidział także podwyższenie stałych we wzorach składających się na degresywną marżę detaliczną.

Zmiana ta oceniana jest powszechnie jako zmierzająca w dobrym kierunku, choć zauważyć należy głosy z branży, które wskazują, że zaproponowany wzrost marży nie pokryje wzrostu kosztów związanych z ogólną sytuacją gospodarczą w kraju, a zatem nie rozwiąże problemu niskiej rentowności działalności hurtowej i detalicznej.

Kluczowe z perspektywy dystrybucyjnej będą planowane zmiany związane z obowiązkiem zapewnienia odpowiednich wielkości dostaw produktów refundowanych. Najnowsza wersja projektu nadal przewiduje, że:

  • w skład decyzji refundacyjnej wejdzie zobowiązanie do dostarczenia wielkości dostaw w ujęciu rocznym, z uwzględnieniem podziału na poszczególne miesiące wyliczonej zgodnie z odpowiednim wzorem;

  • Ministerstwo utrzymało zasadę, że minimalna roczna wielkość dostaw dla produktu będącego jedynym produktem refundowanym w danym wskazaniu wyniesie nie mniej niż 110 proc. szacowanej rocznej populacji, a dla produktu którego refundowany jest przynajmniej jeden odpowiednik w danym wskazaniu wielkość dostaw zostanie obliczona na podstawie wzoru.

(..)

Cała analiza przygotowana przez Tomasza Kaczyńskiego, Partnera, Patricka Wodeckiego, Senior Associate oraz Paulinę Kumkowską, Senior Associate z Praktyki Life Sciences, dostępna w serwisie internetowym cowzdrowiu.pl

Bądź na bieżąco z DZP