Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Wybrane zagadnienia dotyczące Ogólnych strategii optymalizacji prawa konkurencji - dyskusja na temat perspektyw ekonomicznych i prawnych, parametrów i kryteriów oceny

19.03.2024

Autorzy:
Dr Tomasz Zielenkiewicz

W najnowszym wydaniu Europejskiego Przeglądu Prawa Konkurencji (European Competition Law Review) Tomasz Zielenkiewicz, Senior Associate z Praktyki Infrastruktury i Energetyki, omawia perspektywy ekonomiczne i prawne, parametry i kryteria oceny wybranych zagadnień dotyczących ogólnych strategii optymalizacji prawa konkurencji.

W przypadku występowania na rynku zjawisk, które prowadzą do nieefektywności ekonomicznej związanej z zakłóceniem konkurencji, tj. strat w zakresie dobrobytu społecznego, które nie mogą zostać zrekompensowane przez siły rynkowe, ingerencja prawna w funkcjonowanie rynku może zmniejszyć te straty. Stworzenie optymalnego mechanizmu prawnego, zarówno w ujęciu ogólnym, jak i w konkretnym przypadku, wymaga jednak dogłębnej dyskusji zarówno z perspektywy ekonomicznej, jak i prawnej. Dyskusja ta wymaga również konkretnych parametrów i kryteriów oceny. Wszelkie takie interwencje prawne organów państwa powinny uwzględniać powiązane generowane koszty, skuteczność i potencjalne korzyści. Dyskusja ta powinna obejmować nie tylko analizę ekonomiczną, analizę kosztów i korzyści, ale także powinna być zakotwiczona w wartościach i zasadach prawnych, w szczególności w zasadzie proporcjonalności (przydatności, konieczności i proporcjonalności sensu stricto). Można zaproponować model mechanizmu optymalizacji, który zawiera wszystkie te elementy. Mechanizm ten mógłby również stanowić ramy dla szczegółowej dyskusji na temat praktycznych kwestii w konkretnych sytuacjach, w tym konkretnych spraw toczących się przed właściwymi sądami lub organami. Co więcej, optymalizację ekonomiczną można porównać ze sposobem, w jaki tradycyjnie działa prawna zasada proporcjonalności, co może zapewnić praktyczny, ekonomiczny argument z kręgosłupem prawnym, pozwalając na bardziej przekonujące argumenty, które będą ważne w domenie prawnej.

O publikacji: European Competition Law Review zapewnia kompleksową usługę aktualizacji dla prawników zajmujących się prawem konkurencji i prawem antymonopolowym, obejmującą zmiany w prawie UE i prawie krajowym państw członkowskich UE, a także innych głównych krajów współpracujących. ECLR posiada międzynarodową sieć korespondentów, z których wszyscy są wiodącymi praktykami w swoich jurysdykcjach, którzy zapewniają eksperckie analizy kluczowych obszarów prawa konkurencji.

Pełny tekst artykułu jest dostępny w najnowszym wydaniu European Competition Law Review (2024 45 E.C.L.R., Issue 4, Thomson Reuters and Contributors) oraz w serwisie Westlaw.

Bądź na bieżąco z DZP