Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
09.04.2024
Autorzy:Jedną z podnoszonych od dawna kwestii jest potrzeba sprecyzowania rodzaju szkody podlegającej rekompensacie za naruszenie przepisów prawa zamówień publicznych. Dyskusja na ten temat wciąż pozostaje otwarta, a w poszczególnych państwach członkowskich UE sądy podchodzą do tego zagadnienia w sposób niejednolity. Problem ten występuje ze szczególnym natężeniem w odniesieniu do szkody w postaci utraconej szansy, która wciąż nie jest powszechnie akceptowana jako obligatoryjny element dopuszczalnego zakresu rekompensaty.
Odszkodowanie za naruszenie prawa przez zamawiającego należy do jednego z kilku środków ochrony prawnej przewidzianych przez tzw. dyrektywy odwoławcze. Roszczenia odszkodowawcze są istotne zarówno z punktu widzenia wykonawców, których prawa zostały naruszone w postępowaniu w sprawie zamówienia publicznego, jak i dla całego systemu zamówień publicznych.
Uzyskanie przez wykonawcę odszkodowania zapewnia zrekompensowanie poniesionych przez niego strat, ale prowadzi również do przywrócenia zaufania uczestników postępowania do systemu oraz zniechęca zamawiających do ponawiania naruszeń. Pomimo tych zalet roszczenia odszkodowawcze w sektorze zamówień publicznych są nadal rzadko spotykane w większości państw członkowskich UE. Co za tym idzie, orzecznictwo w sprawach odszkodowawczych z zakresu zamówień publicznych jest również ubogie.
(...)
Cały artykuł Pawła Paradowskiego, Partnera z Praktyki Postęowań Spornych oraz Cypriana Herla, Associate z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dostępny w serwisie Rzeczpospolitej.