Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Dezinformacja według aktów normatywnych, deklaracji i opinii publikowanych przez podmioty międzynarodowe - próba rekonstrukcji przepisów

21.06.2024

Autorzy:
Dr Aleksandra Auleytner
Dr Marcin Stępień

Dezinformacja stanowi obecnie poważne zagrożenie globalne wymagające skutecznych regulacji i narzędzi prawnych do jej zwalczania służących ochronie opinii publicznej przed manipulacją. Wiele aktów normatywnych i deklaracji na poziomie unijnym wprowadza z tego powodu regulacje dotyczące dezinformacji, ale bez podania jej definicji lub określając ją inaczej niż pozostałe dokumenty. Wymusza to na Unii Europejskiej intensyfikację działań w zakresie ujednolicenia definicji dezinformacji identyfikowanej przez dotychczasowe regulacje międzynarodowe.

Aleksandra Auleyner i Marcin Stępień z Praktyki IP&TMT poświecają tej kwestii artykuł  “Disinformation Based on Normative Acts, Declarations and Opinions Published by International Entities - An Attempt to Reconstruct the Concept” otwierający pierwszy tegoroczny numer kwartalnika “Prawo Nowych Technologii” w całości redagowany przez Aleksandrę.

Numer 1/2024 czasopisma kompleksowo omawia kwestię walki z dezinformacją, jej podstaw, przyjmowanych modeli i definicji, w kontekście przepisów AI Act, DSA, RODO oraz regulacji w zakresie cyberbezpieczeństwa i rynku mediów.

Czasopismo dostępne jest na stronie wydawnictwa C.H. Beck.

Bądź na bieżąco z DZP