Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
Znaczącą grupę podmiotów, które będą zobowiązane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, stanowią emitenci instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym. Wszystkie te podmioty w zakres swoich obowiązków raportowych będą musiały włączyć sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju wprowadzoną przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: CSRD).
Sprawozdania zrównoważonego rozwoju będą publikowane w ramach raportów okresowych. Wejdą w zakres komunikacji giełdowej. Oprócz dość oczywistych kwestii takich jak konieczność sporządzenia raportu zgodnie z nowymi standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: ESRS) czy zmiana wewnętrznych procedur, w tym choćby wprowadzenie terminu na analizę podwójnej istotności, istotnym zagadnieniem jest ułożenie relacji pomiędzy obowiązkami związanymi z raportowaniem zrównoważonego rozwoju a wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 14 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (dalej: MAR).
(...)
Cały artykuł Joanny Róg-Dyrdy, koordynatorki projektu DZP | ESG, Counsel z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych, dostępny w serwisie Rzeczpospolitej.