22.08.2024
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Projekty:
Raportowanie zrównoważonego rozwoju łączy się z przepisami w sprawie nadużyć na rynku, w jaki sposób ułożyć relacje pomiędzy tymi obowiązkami, wyjaśnia Joanna Róg-Dyrda.
Znaczącą grupę podmiotów, które będą zobowiązane do publikowania raportów zrównoważonego rozwoju, stanowią emitenci instrumentów finansowych dopuszczonych do obrotu na rynku regulowanym. Wszystkie te podmioty w zakres swoich obowiązków raportowych będą musiały włączyć sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju wprowadzoną przez dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2022/2464 z 14 grudnia 2022 r. w sprawie zmiany rozporządzenia (UE) nr 537/2014, dyrektywy 2004/109/WE, dyrektywy 2006/43/WE oraz dyrektywy 2013/34/UE w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: CSRD).
Komunikacja emitentów instrumentów finansowych notowanych na giełdzie
Sprawozdania zrównoważonego rozwoju będą publikowane w ramach raportów okresowych. Wejdą w zakres komunikacji giełdowej. Oprócz dość oczywistych kwestii takich jak konieczność sporządzenia raportu zgodnie z nowymi standardami sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (dalej: ESRS) czy zmiana wewnętrznych procedur, w tym choćby wprowadzenie terminu na analizę podwójnej istotności, istotnym zagadnieniem jest ułożenie relacji pomiędzy obowiązkami związanymi z raportowaniem zrównoważonego rozwoju a wykonywaniem obowiązków wynikających z przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 z 14 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (dalej: MAR).
(...)
Cały artykuł Joanny Róg-Dyrdy, koordynatorki projektu DZP | ESG, Counsel z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych, dostępny w serwisie Rzeczpospolitej.