Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
04.09.2024
Autorzy:Branża budowlana nieustannie mierzy się z szeregiem problemów, które obniżają rentowność kontraktów budowlanych, prowadzą do wydłużenia realizacji inwestycji lub zwiększenia jej kosztów. Wyzwania te, dotyczące zarówno wykonawców, jak i inwestorów, mogą uwidaczniać się na różnych etapach procesu budowlanego. Mogą one pojawiać się na etapie przygotowania inwestycji, np. poprzez niewłaściwe sporządzenie dokumentacji przetargowej lub projektowej oraz nieprecyzyjne określenie przedmiotu umowy, jak i na etapie kontraktowania inwestycji (przykładowo poprzez nierealistyczne oczekiwania dotyczące alokacji ryzyk kontraktowych). Trudności mogą wynikać także z nadzwyczajnych i nieprzewidywalnych zdarzeń w trakcie realizacji prac budowlanych.
Wielu sporów budowlanych można byłoby uniknąć, gdyby obecne przepisy jasno regulowały kwestię odbiorów, określając ich terminy, możliwość dokonania odbioru przez wykonawcę, gdy zamawiający odmówi odbioru, a także odpowiedzialność odszkodowawczą inwestora za zwłokę w dokonaniu odbioru czy też równoczesny odbiór robót wykonawcy i podwykonawców.
Odpowiedź na pytanie, czy otoczenie prawne inwestycji budowlanych powinno ulec zmianie, jest powiązana z szeregiem innych pytań, na które odpowiedź wydaje się jeszcze bardziej oczywista. Czy umowy na roboty budowlane powinny być prostsze, a prawa i obowiązki stron klarowne? Czy kontrakty budowlane powinny zawierać jasne zasady ustalania wynagrodzenia i jego waloryzacji: przykładowo - czy powinny wyjaśniać, jak ustalić rażącą stratę, która uprawnia do zwiększenia wynagrodzenia?
(...)
Artykuł Tomasza Darowskiego, Partner i Kamila Pociechy, Senior Associate z Praktyki Infrastruktury i Energetyki dostępny we wrześniowym wydaniu Builder.