05.09.2024
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Projekty:
Relacje pomiędzy istniejącymi już regulacjami dot. zgłaszania naruszeń prawa, a ustawą o ochronie sygnalistów omawia Anna Hlebicka-Józefowicz i Gniewomir Wycichowski-Kuchta.
Ustawa o ochronie sygnalistów w zakresie, w jakim nakłada obowiązek ustanowienia wewnętrznej procedury dokonywania zgłoszeń naruszeń prawa i podejmowania działań następczych, wejdzie w życie 25 września 2024 r. Adresatami tego obowiązku są podmioty, na rzecz których pracę zarobkową wykonuje co najmniej 50 osób (niezależnie od podstawy zatrudnienia), a także podmioty działające w niektórych, określonych sektorach (np. w sektorze finansowym). Część z nich już dziś jest adresatem wymogów określonych w przepisach dotychczasowych, które zobowiązują do posiadania odpowiednich procedur zgłaszania naruszeń prawa.
Jakie przepisy krzyżują się z ustawą o ochronie sygnalistów?
Są to m.in. przepisy:
- ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu,
- ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych,
- ustawy – Prawo bankowe,
- ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym,
- ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi,
- ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym,
- ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.
W związku z wejściem w życie ustawy o ochronie sygnalistów przedsiębiorcy, którzy podlegają wymienionym przepisom, będą musieli zdecydować, jak chcą podejść do wykonania nowych obowiązków. Czy realizować je w ramach istniejących już procesów i systemów? Czy tworzyć odrębne, dedykowane kanały zgłaszania i obsługi zgłoszeń?
(...)
Cały artykuł Anny Hlebickiej-Józefowicz, Szefa Praktyki Doradztwa Regulacyjnego, Legislacji i Compliance oraz Gniewomira Wycichowskiego-Kuchty, Associate dostępny w serwisie Rzeczpospolitej.