Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
17.09.2024
Autorzy:Z początkiem 2025 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy unijne (EUDR), dzięki którym zmniejszyć się ma negatywny wpływ, jaki na stan lasów na świecie ma konsumpcja niektórych towarów i produktów . Jest to duży krok w staraniach podejmowanych na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jednak zrobienie go wiąże się z licznymi obowiązkami po stronie podmiotów gospodarczych, których zakres pozostaje nie do końca jasny. Niniejszy artykuł ma przybliżyć zakres tych obowiązków, a także rozwiać przynajmniej część wątpliwości, jakie budzi nowe rozporządzenie, szczególnie tych dotyczących produktów objętych nowymi przepisami.
29 czerwca 2023 r. weszło w życie nowe Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010. zwane EUDR, Od angielskiego brzmienia skróconej nazwy rozporządzenia, czyli: the EU Deforestation Regulation ten akt prawny jest określany skrótem EUDR. Wspomniane rozporządzenie ma przyczynić się do zmniejszenia wpływu konsumpcji w Unii Europejskiej na wylesianie oraz degradację lasów. Rozporządzenie to nakłada na podmioty działające na rynku nowe, liczne obowiązki. W największym stopniu dotkną one podmioty, których działalność gospodarcza wymaga wykorzystania w jakikolwiek sposób soi, kakao, drewna, bydła, kauczuku oraz kawy. Sformułowanie „w jakikolwiek sposób”nie zostało użyte przypadkowo.
(...)
Cały artykuł Daniela Chojnackiego, Partnera oraz Marii Szczurek z zespołu ochrony środowiska dostępny w serwisie sozosfera.pl.