Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Sygnaliści. Jakie decyzje trzeba podjąć i kiedy?

19.09.2024

Autorzy:
Bogusław Kapłon

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Niesie ona z sobą szereg obowiązków dla pracodawców, ale daje też pole do podjęcia decyzji co do tego, jak poszczególne elementy systemu zgłoszeń powinny wyglądać. Choć największy dylemat dla pracodawców ustawodawca spowodował raczej niechcący. Poniżej wybór najważniejszych decyzji.

Od kiedy działać z procedurą zgłoszeń wewnętrznych?

To dla wielu pracodawców największy obecnie dylemat. Ustawodawca zastawił na większość pracodawców pułapkę w kwestii wejścia nowych obowiązków w życie. Ustawa wchodzi w życie niemal w całości 25 września 2024 r. (z wyjątkiem przepisu dotyczącego służb specjalnych oraz przepisów o zgłoszeniach zewnętrznych, które wejdą w życie 25 grudnia 2024 r.). Ustawodawca popełnił jednak błąd, ponieważ nie przewidział żadnych przepisów przejściowych dotyczących tego, jakie podmioty, kiedy i jak powinny przystąpić do realizacji obowiązków ustawowych wraz z wejściem ustawy w życie. Nie wskazał przykładowo, według jakiej daty należy po raz pierwszy obliczyć stan zatrudnienia, decydujący o tym, czy należy wprowadzić procedurę wewnętrzną, czy też nie. Przypominam, że taki obowiązek mają firmy zatrudniające co najmniej 50 osób 1 stycznia lub 1 lipca danego roku. Spowodowało to chaos w opiniach prawniczych i stanowiskach władz co do tego, kiedy powstają obowiązki dla firm, które zatrudniają co najmniej 50 osób, a w szczególności, w jaki sposób „zakwalifikować się” jako firma zatrudniająca ponad 49 osób.

(...)

Cały artykuł Bogusława Kapłona, Współzarządzającego Praktyką Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jest dostępny na stronie Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco z DZP