Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Apteka dla aptekarza 2.0. Niezgodne z konstytucją przepisy są nadal w Dzienniku Ustaw

01.10.2024

Autorzy:
Dr Mateusz Mądry
Bartosz Wielechowski

Trybunał Konstytucyjny uznał 18 września 2024 r., że regulacje zwane „Apteka dla aptekarza 2.0” zostały wprowadzone niezgodnie z Konstytucją RP. Chodzi o przepisy, które zakazują przejmowania kontroli nad podmiotem prowadzącym aptekę ogólnodostępną przez osoby inne niż farmaceuci lub spółki z ich udziałem oraz przez podmioty, które już prowadzą w sposób bezpośredni lub pośrednio co najmniej cztery apteki ogólnodostępne. Orzeczenie nie zostało jednak opublikowane w Dzienniku Ustaw, ponieważ – zgodnie z argumentami strony rządowej –TK nie został powołany właściwie. Jakie są zatem konsekwencje tego wyroku? Niżej opisujemy nieoczywistą sytuację prawną podmiotów, których dotyczy orzeczenie, oraz wskazujemy, dlaczego wyrok i problem konstytucyjności przepisów mogą mieć znaczenie już teraz – niezależnie od dyskusji na temat formalnego obowiązywania rozstrzygnięcia.

Latem 2023 r. Sejm pracował nad rządowym projektem ustawy o ubezpieczeniach eksportowych (Dz.U. z 2023 r. poz. 1859; dalej: ADA 2.0). Na etapie prac połączonych sejmowych komisji: finansów publicznych oraz gospodarki i rozwoju, poseł Adam Gawęda nieoczekiwanie zgłosił do projektu poprawkę wprowadzającą – jak się okazało – nowelizację ustawy z 6 września 2001 r. ‒ Prawo farmaceutyczne (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 686; dalej: p.f.).

Cały artykuł Mateusza Mądrego, Szefa Praktyki Life Sciences oraz Bartosza Wielechowskiego, Associate dostępny w serwisie Dziennika Gazety Prawnej.

Bądź na bieżąco z DZP