Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

EUDR nabiera coraz wyraźniejszych kształtów. Co zakłada unijna regulacja?

12.11.2024

Autorzy:
Daniel Chojnacki
Maria Szczurek
EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk.
 
Po długim, pełnym niepewności czasie oczekiwania Komisja Europejska nie tylko zawnioskowała o opóźnienie o 12 miesięcy momentu, w którym kluczowe przepisy EUDR zaczną obowiązywać, ale również opublikowała materiały mające wspierać ich stosowanie. Mimo tego, że w materiałach nie ma jednoznaczne odpowiedzi na wiele z najtrudniejszych pytań, zawierają one kilka informacji, które z pewnością zostaną przyjęte z ulgą przez przedsiębiorców.

EUDR. Nowe regulacje unijne na ratunek lasom

Dla podmiotów, których działalność związana jest importem, sprzedażą, lub eksportem kakao, drewnem, soją, kauczukiem, kawą, palmą olejową lub bydłem ostatnich kilka miesięcy upłynęło pod znakiem EUDR. EUDR, czyli rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1115 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie udostępniania na rynku unijnym i wywozu z Unii niektórych towarów i produktów związanych z wylesianiem i degradacją lasów oraz uchylenia rozporządzenia (UE) nr 995/2010 weszło w życie 29 czerwca 2023 r. i prawie od razu spotkało się z dużym sprzeciwem. Rozporządzenie ma na celu ograniczenie negatywnego wpływu, jaki ma konsumpcja w Unii na stan lasów na całym świecie.

EUDR obejmuje siedem odnośnych towarów, których produkcja, w ocenie ustawodawcy unijnego, w największym stopniu przyczynia się do wylesiania i degradacji lasów - soję, kawę, kakao, bydło, palmę olejową, drewno i kauczuk. Przepisy rozporządzenia obejmują również odnośne produkty, czyli produkty wymienione w załączniku I do rozporządzenia, które zawierają odnośne towary, były nimi karmione lub zostały wytworzone przy ich użyciu.

(...)

Cały artykuł Daniela Chojnackiego oraz Marii Szczurek z zespołu ochrony środowiska dostępny jest na stronie Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco z DZP