Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Kodeks pracy 2025 z komentarzem

14.02.2025

Autorzy:
Łukasz Górzny
Sylwester Silski
Zuzanna Gaczyńska
Magdalena Stępień
Katarzyna Zwierz-Wilkocka
Karolina Młyńczak

Prawo pracy czekają w najbliższym czasie liczne nowelizacje. Kilka miesięcy temu weszła w życie ustawa chroniąca sygnalistów przed działaniami odwetowymi, w marcu pojawią się nowe reguły wyliczania urlopu przysługującego rodzicom przedwcześnie urodzonych dzieci, a to tylko początek zmian, na które powinni przygotować się pracodawcy. Aby ułatwić przedsiębiorcom spełnienie tych wymagań, prawnicy z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych przygotowali opracowanie „Kodeks pracy 2025 z komentarzem”, które ukazało się w dodatku specjalnym do Rzeczpospolitej.

Publikacja została podzielona na dwie części, w pierwszej eksperci omawiają regulacje prawne, które już obowiązują lub zaczną obowiązywać w najbliższym czasie. Druga część została poświęcona planowanym zmianom oraz największym wyzwaniom, które czekają na pracodawców w 2025 roku.

Nowości w prawie pracy

Prawnicy przypominają, jakie obowiązki spoczywają na pracodawcach w związku z ochroną sygnalistów. Omawiają również zmiany w wyliczaniu urlopu macierzyńskiego rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie, które pojawią się już w marcu. Nowości dotyczą również przepisów BHP, zakończył się okres przejściowy i obecnie regulacje dotyczące zapewnienia odpowiedniego wyposażenia stanowisk pracy wykorzystujących monitory obowiązują już w pełni. Eksperci analizują również mechanizm zabezpieczeń nowacyjnych, który gwarantuje pracownikom objętym szczególną ochroną przywrócenie do pracy na cały okres toczącego się postępowania sądowego między pracownikiem a pracodawcą.

Wyzwania dla pracodawców w 2025 roku

Duże zmiany planowane są w szczególności w zakresie regulacji zakładowych i umów pracowników. Jawność wynagrodzeń, która powinna zostać wprowadzona w pierwszej połowie 2026 roku, wymagać będzie skonstruowania odpowiednich mechanizmów i przygotowania procesów w organizacji. Resort pracy podjął już działania nad wdrożeniem odpowiednich regulacji, które mają umożliwić wliczanie do stażu pracy również okresów prowadzenia działalności gospodarczej lub obowiązywania umów cywilnoprawnych. Pracodawcy muszą również stawiać czoła wyzwaniom związanym z coraz szerszym wykorzystywaniem sztucznej inteligencji, również w środowisku pracy.

Autorami publikacji są Katarzyna Zwierz-Wilkocka, Senior Associate, Łukasz Górzny, Senior Associate, Sylwester Silski, Associate, Zuzanna Gaczyńska, Associate, Magdalena Stępień, Associate oraz Karolina Młyńczak, Associate.

Publikacja jest dostępna w dodatku do Rzeczpospolitej.

Bądź na bieżąco z DZP