Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?
Centrum prasowe DZP.
Liczba płatników zadłużonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych znów wzrosła, osiągając na koniec 2024 roku najwyższy od lat poziom – 28 proc. Łączna kwota zadłużenia wobec ZUS to już ponad 1,5 mld zł – tyle co budżet średniej wielkości polskiego miasta. Liczby te skłaniają do postawienia pytania o sposoby, za pomocą których ustawodawca może pomóc płatnikowi w wyjściu z zadłużenia. Możliwe jest rozłożenie w czasie czy też nawet zredukowanie zadłużenia.
Ustawodawca przewidział w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych instrument pozwalający na odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek oraz rozłożenie ich na raty. Polega on na zawarciu z ZUS umowy, wskutek złożenia odpowiedniego wniosku przez zainteresowanego płatnika. Odroczenie terminu płatności należności z tytułu składek dotyczy przyszłych należności, zaś rozłożenie na raty dotyczy powstałych już zaległości składkowych. ZUS może zgodzić się na zawarcie umowy, jeżeli przemawiają za tym „względy gospodarcze lub inne przyczyny zasługujące na uwzględnienie”, biorąc pod uwagę „możliwości płatnicze dłużnika oraz stan finansów ubezpieczeń społecznych”. Niestety, wszystkie te przesłanki są nieostre, co daje ZUS duży zakres swobody interpretacyjnej.
(...)
Cały artykuł Sylwestra Silskiego, Associate z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, jest dostępny na stronie Rzeczpospolitej.